Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
uA_Y_C_A
9260 Mesajlar - 29%
YSF
5163 Mesajlar - 16%
esmerce
4642 Mesajlar - 14%
BARAN
3931 Mesajlar - 12%
drmert
2899 Mesajlar - 9%
siyah&beyaz
2446 Mesajlar - 8%
ALPER
1150 Mesajlar - 4%
madmax5
1091 Mesajlar - 3%
Anchowy61
914 Mesajlar - 3%
Samet Özeren
688 Mesajlar - 2%

Paylaş|

(( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. ))

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Sayfaya git : Önceki  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sonraki
YazarMesaj
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

(( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Vide
MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:16

bu 30 bölüm falan devam edecek bulmak zorundayım bu kadar gerekli bir konunun aralarda kaybolup gitmesini istemiyorum
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:22

Bu ve benzeri miraslarımızı her dem taze tutmak için faydalı olacaktır,zaten yaza da girdik buluşma/geziler de olursa güncelliğini iyice korumuş olur.
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:23

inşallah dediğin gibi olur tolga olmadı araya bir gezi daha sıkıştırırım Smile
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:25

Eline sağlık abi yeah
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:26

teşekkür ederim Mahmut kardeşim
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:26

İzmir pek uzak değil ama yakın da sayılmaz; şöyle Balıkesir de felan olsaydın sabah erkenden alırdım seni olmadı..
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:28

Erken yol alan için uzak sayılmaz ama biraz daha geç saatlere kalırsa dediğin gibi uzak sayılır
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:29

belli olmaz ama 19 mayıs tatil günüm belki eserse çıkar gelirim
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:44

Beklerim abi, 18 mayıs sabahı kardeşim askerden dönmüş olacak,18 - 19 mayıs için bir planı olmazsa birlikte gideriz yeah
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:45

ne den olmasın bakalım ilerleyen günler ne gösterecek sonra yine konuşuruz
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:47

Havalar da iyice ısındı mis gibi çiçek toprak kokar oralar şimdi..
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:49

hemde nasıl bak canım çekti şimdi
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:55

Gece de kalmak lazım aslında..
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 18:56

şimdi onu yazacaktım 18 akşamı orda olmak var diyecektim 19 uda gezmek ve sonra geri dönmek şimdi olmasada bunu yapalım tolga kesinlikle yapalım uygun bir gün tespit edip bunu yapalım yoksa içimde kalacak yıllardır düşünüyorum bunu
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 19:00

Tamam abi..
BARAN
Yönetim
Yönetim
BARAN

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 19:15

Kamp mı yapacaksınız gece?
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 19:18

baran demiş ki:
Kamp mı yapacaksınız gece?

kamp değil aydın daha önce sabahlayan arkadaşlarım tuhaf şeyler duymuş ve hissetmişler bende yaşamak istiyorum aynı şeyleri tabi her sabahlayan aynı şeyleri yaşamamış
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 19:51

Manevi olarak hazırlanmak lazım öyle bir sabah yaşamak için yeah
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 19:54

drmert demiş ki:
Manevi olarak hazırlanmak lazım öyle bir sabah yaşamak için yeah

kesinlikle haklısın bizde hazırlanacağız tabi sabahlarkende boş durmayacağız
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 20:09

alkış
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Çarş. 12 Mayıs - 22:17

Biz bir kere oradaki namazgahta akşam namazı kılıp dua etmiştik şehitlere.

Kardeşime gözüm kaydıkca gülesim geliyordu "acaba birşeye tanık olur muyum" der gibi sağa sola bakınıyordu arada :ahah:
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 6:08

esmerce demiş ki:
Biz bir kere oradaki namazgahta akşam namazı kılıp dua etmiştik şehitlere.

Kardeşime gözüm kaydıkca gülesim geliyordu "acaba birşeye tanık olur muyum" der gibi sağa sola bakınıyordu arada :ahah:
Gülüş
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 19:32

bence bir müddet uyuyup teheccüte kalkmakta lazım o ara uyurken belkide samimiyetimize binayen neden olmasın sonuçta biz onları seviyoruz anıyoruz unutmuyoruz hemde olması gerektiği gibi
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 19:33

3.Bölüm

ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ HAKKINDA

Çanakkale Türküsü olarak bildiğimiz İhsan Ozanoğlu'ndan alınıp Muzaffer Sarısözen tarafından notaya alınan bu kahramanlık türküsünün ortaya çıkış hikâyesini yine İhsan Ozanoğlu'nun kaleminden takip edelim: "Radyo arşivinde 85, konservatuarda 135 türküm var. 223 türküyü 1934 yılında banda doldurdum."
Bir akşam Ahmet Kudsi Tecer ile Halil Bedii evime geldiler. Kendilerine yardımcı oldum. Bana çıkarıp para teklif ettiler.
Doldurduğum bantları radyoda yayınlarken İhsan Ozanoğlu'ndan alınmıştır denmez. Köroğlu'nu yaşlılardan uzun bir araştırma sonucu bulup, mikrofonda ilk defa ben okudum. Aynı türküyü Perihan Hanımefendi eşliğinde çaldım. Çanakkale Türküsü'nün radyoya verilişi çok enteresandır.
Bir sabah PTT Müessesi beni telefon başına getirdi. Telefonda Muzaffer Sarısözen "Bu akşam Çanakkale Zaferi 'ni kutlayacağız, repertuarımızda bir şey yok. Bilen de yok. Siz de olmak lazım ".
-Notasını yapıp postalasam iki günde varır. Ne yapalım? Telefon parasını öderseniz kabinden çalar söylerim. Siz de banda alırsınız. Anlaştık, o akşam benim verdiğime benzer şekilde çaldılar. Ama İhsan Ozanoğlu'ndan alındığı söylenmez".
"Türküyü anam Hafıza Emine Aşıkoğlu bestelemiştir" diyen İnsan Ozanoğlu'nıı bu münasebetle bir defa daha saygıyla anmak istiyorum.
Çoğumuzun Kastamonu türküsü olduğunu tahmin bile edemeyeceği bu türkünün kaynağı, Kastamonu'nun Balkan, Trablusgarp, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş
Savaşlarında milleti, memleketi için çok şehit vermiş olmasıdır. I. Dünya Savaşı içinde yer alan Çanakkale Zaferi'nin Türk Tarihi'ndeki yeri Kastamonulu şairin bu dizelerine gerekçe oldu.
Rahmetli Ozanoğlu'nun TRT yayınlarında hak ettiği, emeği geçtiği alanlarda anılması temennisiyle:

Çanakkale içinde Aynalı Çarşı,
Ana ben gidiyom düşmana karşı
Ooof gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir uzun selvi
Kimimiz nişanlı, kimimiz evli
Ooof gençliğim eyvah

Çanakkale üstüne duman bürüdü
On üçüncü fırka harbe yürüdü
Ooof gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir dolu testi,
Analar, babalar mektubu kesti.
Ooof gençliğim eyvah

Çanakkale içi sıra söğütler
Oturmuş zabitler asker öğütler
Ooof gençliğim eyvah

Çanakkale içinde harman olur mu?
Kâfir düşmanlarda iman olur mu?
Ooof gençliğim eyvah

Çanakkale içinde vurdular beni,
Ölmeden mezara koydular beni.
Ooof gençliğim eyvah

Çanakkale içinde sıra bozanlar,
Oturmuş kâtipler künye yazarlar.
Ooof gençliğim eyvah

Çanakkale Türküsü hakkında Ege Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Onur Akdoğu'nun da söyleyecekleri var:
Çanakkale Türküsü'nün kime ait olduğu hususunda Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Öğretim Üyesi Onur Akdoğu, yaptığı araştırmada sözlerin kime ait olduğu tespit edilemeyen, "Çanakkale İçinde Vurdular Beni" türküsünü Kevser isminde bir hanımın bestelediğini tespit etti.
Türklerin zaman içinde bazı ezgisel ve sözel değişikliklere uğrayabileceğini belirten Akdoğu, Çanakkale Türküsü'nün de bazı değişikliklerden geçerek günümüze ulaştığını ifade ediyor.
Onur Akdoğu, Çanakkale Türküsü'nün bestecisinin, Dar-ül -Elhan'da dersler vermiş, keman hocalığı yapmış bestekâr Kevser Hanım olduğunu tespit etmiştir. Akdoğu, Kevser Hanını'in Çanakkale Türküsü'nü, bugünkünden biraz farklı olan orijinal şekliyle 1915 yılında bestelediğini kaydediyor.
Çanakkale Türküsü'nün bestecisinin kim olduğu hakkında şimdiye kadar çeşitli görüşler ortaya atıldığını, ancak Çanakkale Türküsü'ne ait orijinal baskı notalarını bulduktan sonra bestekârın Kevser Hanım olduğunun kesinleştiğini ifade eden, Akdoğu müzik tarihi içinde yer alması muhtemelen bir yanlışlığı enleyebildiği için mutluluk duyduğunu kaydediyor.

Emekli Tabip Albay Doktor Seyfullah Nutku'nun 29 Eylül 1914'de Çanakkale'den Annesine Yazdığı Mektup:

Sevgili Anneciğim,
Canımıza tak diyen iki yıllık gurbet hayatından artık kurtuluyoruz. Sana ve aileme kavuşacağım için seviniyorum. Mektebimizi alıyorlar, hastane olacakmış, bizi de İstanbul'a mekteplere dağıtacaklarmış. Hocalarımızın çoğu da askerlik hizmetine gidiyorlar, büyük sınıflar da gönüllü yazılacakmış. Bugün Türkçe hocamız sınıfa geldi, ama çok kalmadı, bize veda etti. Bize "zamanı gelince cephede yapılacak vatan hizmetinin mektepte yapılan hizmetten daha kutsal olduğunu" söyledi. Birkaç günden beri Çanakkale sokaklarından askerler geçiyor. "Çanakkale içinde Aynalı Çarşı, Anne ben gidiyorum düşmana karşı" şarkısını söylüyorlar. At üstünde zabitler top arabaları mekkare ve deve kervanları sokağımızı doldurdu. Harp olacakmış. İngiliz ve Fransız Harp Filoları boğazın dışında dolaşıyormuş. Buralar bombardıman edilecekmiş. Bu bombardımanı görmek isterdim, ama yakında Çanakkale'den ayrılacağız, ama size kavuşacağım ben. Beybabamın sizin ellerinizden öper, kardeşlerime selam ederim.2 Oğlunuz SEYFULLAH
Burada benim söyleyeceklerim: Seyfullah annesine mektubu 29 Eylül 1914'te yazıyor ve türkünün esas çarpıcı satırını da ekliyor. Buna göre türkünün Çanakkale Savaşları başlamadan okunmakta olduğu anlaşılmaktadır. O halde türkü, 1914 yılının ilk aylarından itibaren Çanakkale Boğazı'nda bir savaş tehlikesi belirmesi üzerine yakılmış olmalıdır ya da bir topçu erinin Çanakkale'ye gönderilmesi üzerine arkasından söylenmiş olabilir. Sonuç olarak anlaşılıyor ki Çanakkale Türküsü savaş başlamadan bestelenmiş ve söylenmiştir.
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 10 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 20:32

siyah&beyaz demiş ki:
bence bir müddet uyuyup teheccüte kalkmakta lazım o ara uyurken belkide samimiyetimize binayen neden olmasın sonuçta biz onları seviyoruz anıyoruz unutmuyoruz hemde olması gerektiği gibi

Teheccüt ne demek Davut abi?

(( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. ))

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
10 sayfadaki 14 sayfasıSayfaya git : Önceki  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sonraki