Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
uA_Y_C_A
9260 Mesajlar - 29%
YSF
5163 Mesajlar - 16%
esmerce
4642 Mesajlar - 14%
BARAN
3931 Mesajlar - 12%
drmert
2899 Mesajlar - 9%
siyah&beyaz
2446 Mesajlar - 8%
ALPER
1150 Mesajlar - 4%
madmax5
1091 Mesajlar - 3%
Anchowy61
914 Mesajlar - 3%
Samet Özeren
688 Mesajlar - 2%

Paylaş|

(( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. ))

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Sayfaya git : Önceki  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Sonraki
YazarMesaj
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

(( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Vide
MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 20:35

gecenin bir saati uıyanıp kılınan namaz teheccüt diyede niyet edilir kabir karanlığında ışık olup kabri aydınlatacağını söylemiş peygamber efendimiz sas
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 20:36

bu namazda önemli olan uyuyup uyanmak
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 20:43

Yani yatsı ile sabah namazı arasında uyuyup uyanarak niyet ederek mi kılınıyor?

Abi ben korkarım o kadarından açıkca söylemek gerekirse.
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 20:45

esmerce demiş ki:
Yani yatsı ile sabah namazı arasında uyuyup uyanarak niyet ederek mi kılınıyor?

Abi ben korkarım o kadarından açıkca söylemek gerekirse.

evet süper anlamışsın neden korkacağız tolga biz onlar için gidiyoruz onların misafirleri olarak gidiyoruz onlardan misafirlere zarar gelmez emniyette olucaz Smile
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 20:47

Orası şüphesiz.

Zaten o tür anlarda sanılanın aksine insan korkmaz ama düşününce ürpermemek de mümkün değil.
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 20:49

esmerce demiş ki:
Orası şüphesiz.

Zaten o tür anlarda sanılanın aksine insan korkmaz ama düşününce ürpermemek de mümkün değil.

Tabi canım sen bakma rahat konuştuğuma bende ürpermiyor değilim ama amacımız zaten birşeyler yaşamak ve hissetmek değilmi biz sebep dairesi içinde yapmamız gerekenleri yapacağız taktir Allahın
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 20:52

Ben layık görülürsek birşeyler olacağına inanıyorum çünkü bu konuda inancım + edindiğim bilgilerin dışında yakın arkadaşımla yaşadığım olağan dışı bir olay gibi bizzat şahit olduğum anlarım oldu.
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 20:55

esmerce demiş ki:
Ben layık görülürsek birşeyler olacağına inanıyorum çünkü bu konuda inancım + edindiğim bilgilerin dışında yakın arkadaşımla yaşadığım olağan dışı bir olay gibi bizzat şahit olduğum anlarım oldu.

Tamam işte bende samimiyetimize güveniyorum eyer gerçekten öyle isek yaşamamamız mucize olur aslında bunları yüzyüze konuşmak vardı şimdi:(
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 21:01

Evet bu gece bir nargile sefası daha hoş olacaktı aslında..
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 21:03

bende işyerinde bütün gün onu düşündüm ama çok yorgun olduğum için sarıp içmedim terasa çıkmaya üşendim ne giderdi be
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 21:13

Bu pazartesi ve salı kardeşimle kayınçok terhis oluyorlar ikisi de bize gelecek.

Sözüm vardı nargile alacağım ve gece ılık havada balkonda içeceğiz.

Ama daha kurmasını bilmiyorum!! Sanırım kömürü de ayrı oluyor nargilenin.
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 21:16

hazırlanması zor değil evet kömürü farklı nargile kömürü diye istersen verirler
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 21:20

nargileyi alacağın bayiyede kömürde tütünde mevcuttur tahminimce ve ilk tütünü onlara hazırlat ve seyret ben anlamam de bana bir kereye mahsus hazırlayarak tarif edermisiniz de yaparlar zannediyorum ben öyle almıştım
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 21:21

ilk deneyiminde şişeye su yerine süt koy ve neyli yapacaksan nargileyi onun esansınıda al süte damlat mükemmel oluyor
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Perş. 13 Mayıs - 21:48

Tamamdır abi Çanakkale de satılıyordu aslında ordan alsaydım keşke..
BARAN
Yönetim
Yönetim
BARAN

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Cuma 14 Mayıs - 6:02

Lüleye koyduğun aromalı tütünü pressleme, üzerine sardığın folyo ile tütünün arasında biraz boşluk kaldığına emin ol; ortadaki delik biraz büyük yanlardakiler daha küçük olsun; bunun için kürdan en iyi delici alet.
Su da koyacaksan sütte koyacaksan mutlaka soğuk kullan; içine buzda atabilirsin.
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Cuma 14 Mayıs - 6:07

Teşekkürler yeah
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Cuma 14 Mayıs - 18:35

Bu nargile keyfinin de raconu var yani!!!

Dikkat Exclamation Exclamation Exclamation
Nargile içmek 20 adet sigara içmeye bedel.Bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.Herhangi bir filtre olmadığından çok daha fazla zararlı artık sözkonusu.

Hiç Sigara içmeyen biri olarak,Nargile kokusunu tercih ederim ayrı mesele..
BARAN
Yönetim
Yönetim
BARAN

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Cuma 14 Mayıs - 18:48

Filtre var ama; Su.
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Cuma 14 Mayıs - 19:20

Zararlı madde sayısı hakkında belgelenmiş bilgilerden haberim yok ama sigaradaki tütün içimi daha rahat olsun vs vs için daha fazla kimyasal içerirmiş gibime geliyor.

Sigara kullandığım zamanlar nargilenin dumanı daha saf ve yumuşak gelirdi.

Acaba zarar seviyesi için sudan geçirilmiş duman mı deneniyor?
ALPER
Yönetim
Yönetim
ALPER

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Cuma 14 Mayıs - 19:39

drmert demiş ki:
Bu nargile keyfinin de raconu var yani!!!

Dikkat Exclamation Exclamation Exclamation
Nargile içmek 20 adet sigara içmeye bedel.Bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.Herhangi bir filtre olmadığından çok daha fazla zararlı artık sözkonusu.

Hiç Sigara içmeyen biri olarak,Nargile kokusunu tercih ederim ayrı mesele..

Doktorum Haklı !

Benim eniştem Nargile tiryakisi,Sigarayı 1 senedir bıraktı onun yerine nargile içiyor.. İkiside tabiki çok zararlı ancak nargilenin maddesinin yapışkan olduğunu ve ciğerlere yapıştığını öğrendikten sonra nargileden vazgeçme çabası içine girdi,Umarım kısa sürede bırakabilir keyif için arada içilebilir ancak sigara yerine kullanımda kesinlikle çok daha zararlı olduğunu düşünüyorum.
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Cuma 14 Mayıs - 20:39

esmerce demiş ki:
Evet bu gece bir nargile sefası daha hoş olacaktı aslında..

bugün yorgunda olsam yaptım o keyfi kavun ve karpuz karıştırdım mükemmeldi
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Paz 16 Mayıs - 0:28

4.Bölüm

ALMANLARLA BİRLİKTE NEDEN SAVAŞTIK?

Bu soru hemen bütün turlarda soruluyor. Bu itibarla böyle özet bir yazıyı eserin baş tarafına koymanın faydalı olacağını düşündüm.
Başbakan Bismark 1870-1871 savaşında Fransa'yı yenerek 18 Ocak 1871'de Alman İmparatorluğu'nü ilân etti. Buyükselişi hazmedemeyen İngiltere ise onu ezmek isteyecekti. Yani Almanların,
denizlerde ve sömürgelerde İngiltere ile rekabete girişmelerine asla tahammül edemezlerdi. Psikolojik o\atak da ananevi Britanya İmparatorluğu böyle bir şeye asla katlanamazdı. Bu yüzden Almanların karşısında olan Rusya'ya yaklaşması gerekiyordu. Ama 1791-1798 Rus-Türk Savaşlarından beri Rusya'nın Akdeniz'e inmesine engel olmak için 100 yıldır hep Osmanlı İmparatorluğu'nün yanında görünmeye çalışmıştı. Ancak kendi hesabına da pek bir şey kazanamamıştı. Şimdi bu işten vazgeçmeli idi.
Mamafih kısa bir süre daha bu politikayı sürdürerek Kıbrıs'a yerleşti. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu'nün toprak kayıpları hızlanmıştı. Artık ona da destekçi olmanın anlamı yoktu.
Buna göre yıkılan ve yıkılmakta olan İmparatorluğun üzerine Rusların çöreklenmesi yerinde olamazdı. Doğuda bir Ermeni Devleti'nin kurulması daha hesaplı olurdu. O halde hem Rusların yanında görünmeli ve hem de bu oyunu tezgahlamalı idi. Bunun için 1880-1886 arası elaltından Ermeniler hep kışkırtıldı. "Ne var ki Sultan 11. Abdülhamit'in Ermeni Meselesindeki tavizsiz siyaseti bu oyunu bozdu. Ama adı KIZIL SULTAN'a çıktı.
Tahrikler sonucu Batı Başkentleri Ermeni Mezalimi adı altında İmparatorluğu telin mitingleri ile çalkalamaya başladı. İşte telin mitingleri Berlin'de yankı bulmadı. Yani Almanlar olayı ciddiye almadı. Hem 1883-1895 arası askeri misyon da sağlanmıştı. Yüzlerce Türk subayı ve ordu cerrahı eğitimlerini Almanya'da tamamlayarak hemen hepsi birer Alman sempatizanı olmuşlardı. Enver Paşa ise başta geliyordu. O halde Osmanlı, Almanlarla neden işbirliği yapmasın ki? İşte böyle düşünenler az değildi.
Sonra bu sıralarda iki memleket arasındaki ticaret de iyice hızlanmıştı. 1880'de Türkiye'nin Almanya'ya 2.5 Milyon Marklık ihracat hacmi 1905'te 71 Milyon Markın üstüne çıkmıştı. Nihayet 1897'den 1912'ye kadar İstanbul'un Alman sefiri olan Baron Marschol von Blederebttein, bu dostluğu iyice geliştirerek Birinci Cihan Savaşı için Alman-Türk İttifakını gerçekleştirmiş oluyordu. Enver Paşa nerede Alman Sefiri orada idi.
Diğer yandan İngilizlerin iki yüzlü siyasetleri Osmanlı Yönetimini iyice bezdirmişti. Bu bakımdan Enver Paşa, "Eh be canıma yetti" deyip 2 Ağustos 1914 günü Alman Elçisi ile Rusya'ya karşı ikili gizli bir andlaşma imzaladı. Bu sıralarda gene beklenmedik bir hadise daha oldu, şöyle ki;
Osmanlı İmparatorluğu Yunan ve Ruslara karşı deniz gücünü kuvvetlendirmek için İngiltere'ye iki gemi siparişi vermişti. Sultan Osman ve Sultan Reşad. Gemiler tamamlanmak üzereydi. 7.5 Milyon Sterline mal olmuşlardı. Paranın % 90'ı peşin ödenmişti. Çoğu da halktan toplanmıştı. Dul kadınlar bile saçlarını
satarak o gemilere vermişlerdi. Hâl böyle ikin İngiltere Hükümeti, Almanlarla olan ilişkilerimiz ve Alman-İngiliz çatışması ihtimaline karşı 3 Ağustos günü gemilerin Türkiye'ye verilemeyeceğini ilân etti. Artık niyetleri anlaşılmıştı ve Osmanlılara saldıracaklardı.
Hiç beklenmedik bu hadise karşısında Osmanlı Hükümeti ve halkı adeta şok olmuştu. İkdam Gazetesi şiddetli bir İngiliz ve Rus aleyhtarlığına girişince /ancak bu gazete işinde Almanların parmağı vardı/ İngiltere ve İmparatorluk birbirlerine saldıracak derecede savaş haline gelmişlerdi. Artık bir şey yapılamazdı. Ok yaydan çıkmıştı.
Tam bu sırada ise iki Alman gemisinin "Breslau - Goeben" Çanakkale Boğazı'ndan içeri girmesi bardağı taşıran son damla oldu. İngiltere'nin siparişimiz iki gemiyi vermemesi ve Türkiye'nin bu iki Alman gemisine Çanakkale Boğazı'ndan geçme izni vermesi ve bunlara ilave Yunanistan'ın Türkiye'ye inat ABD'den iki gemi satın alması; Osmanlı Devletinin Almanya ile birlikte savaşmaları için başlıca görünür sebepleri idi.
Şimdi işin esas püf noktasına gelince: Osmanlı Yöneticileri, Almanların İngiliz ve Ruslarla savaş halini biliyorlardı ve bu savaşı mutlaka Almanların kazanacaklarına inanıyorlardı. Kendileri de en son olarak Kafkasları kaybettikleri gibi, Balkanlar da elden çıkmıştı. Alınanlarda ilk anda Rusları ve Fransızlan ezmişlerdi. Bunun için Almanlarla savaşa girerlerse kaybeden kendileri olmayacaktı. Dahası kaybettikleri toprakları da geri alabileceklerdi. Hatta Enver Paşa, Kafkaslar ve Afganistan üzerinden Hindistan'ı işgali bile hayal ediyordu. Onun bu niyetini Alman Paşası Liman Von Sanders'ten başkası bilmiyordu.
Zira burada Padişah, Sadrazam ve Hükümet falan yoktu. Her şey Enver Paşa idi. O Almanlarla birlikte savaşa girilecek dedi ve girildi. Sarıkamış yenilgisinde 100 Bin Mehmetçik karların içine gömüldü, padişah bu olayı dört ay sonra öğrendi. Kısacası o gün için İmparatorluğun en kudretli adamı Enver paşa idi. Astığı astık, kestiği kestik. İstediğini emekli istediğini idam ettirirdi.
Yalnız burada çok önemli bir mesele daha vardı. O da şu idi: Bir kere Avrupalılar ve Ruslar artık Osmanlının her işine burunlarını sokuyorlardı. Bu da imparatorluğu- canından bezdirmişti. Bu yüzden savaşa girilmiş, girilmemiş değişen bir şey olmayacaktı. Hasta Adam ilân edilmiş ve paylaşılma nasıl olsa denenecekti. Dünya başlarına üşüşecekti. Buna Almanlar da dahildi. Herkes bunun farkında idi. Bu bakımdan Enver Paşa'ya destek de vardı. Özellikle genç subaylar Balkan lekesini silmek istiyorlardı. Balkan Savaşı'nda esir düşüp sonra evine dönen Üsteğmen Saffet Bey'e refikası Fatma Hanımın; "yürü Çanakkale'ye alnındaki lekeyi sil de gel" demesi anlamlı idi.
Hülâsa silahla bir çıkış yolu aramalarında bir sakınca yoktu. Bırak şanslarım bir de öyle denesinler. Çünkü kaybedecek pek bir şey kalmamıştı. Balkan ve Kafkaslar
elden gittikten sonra... Ama olmadı. Şansları yaver gitmedi. Ulu çınar ömrünü tamamlamıştı. Son bir defa Çanakkale'de dalgalandı ve sonra da uçup gitti. Ama öyle bir miras bıraktı ki; Anadolu'ya gömdüğü şehitlerin isimlerini bile tarih sayfalarına sığdıramazsınız. Dahası dünyayı toplasanız, Çanakkale Kahramanlarının, dedelerinin mezar taşlarını bile okuyup-bitirmeye ömrünüz yetmez.
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Paz 16 Mayıs - 0:29

5.Bölüm

ÇANAKKALE SAVAŞLARINA GELİŞİN TARİHİ SEYRİ

Milâttan önce l.yy'dan-Milattan sonra 7.yy'a kadar dünyanın tek hakimi Romalılar idi. İranlılar zaman zaman karşı gelse de etkili olamıyorlardı. İslâmiyetin çıkışı ve Kudüs'ün fethi ile Roma kendisine bir rakip çıktığını anlamıştı.
Bu itibarla Batının Doğuya gerçek tepkisi Kudüs'ün fethi ile başlamış Malazgirt darbesi ile de derinden sarsılan Batı ve Bizans, Müslüman Türklere karşı korkunç planlar yapmaya başlamışlardır.
Ama kader çizgisi değişmedi. Batılılar son Haçlı Seferini düzenledikleri zaman, Osmanlı akıncıları Tuna nehrini çoktan geçmişlerdi.
Yani Batının bütün tedbir ve muhalefetine rağmen dünyanın kalbi olan boğazlar
ve Anadolu Türk milletinin eline geçmişti.
Bu olayın dünya medeniyet ve savaş tarihinde misli ve dengi bulunup gösterilemez. Ne var ki; Batı pes etmedi ve Milâdî 700 yılında başlattığı kavgayı 1683 Viyana Bozgunu ile kazanmış oluyordu. Görülüyor ki 700'den 1683'e 983 yıl sonra bütün bir Batı tarihinden gelen kin ve nefretle Osmanlıyı paylaşma yarışına girmişlerdir.
Osmanlı ise son girdiği Trablusgarp ve Balkan Savaşı'nın yenilgisi sebebiyle Maliyesi iflasa girmiş, ordu zayıflamış, diplomasisi yetersiz kalmış ve savaş gücü de tükenmişti. Yani 600 yıllık Devleti Aliye içeride ve dışarıda saygınlığını yitirmiş bir devlet görünümünü arz ediyordu. Artık, o elinde kalan toprakları üzerinde büyük devletlerin emelleri olan bir ülke idi.
İşte İmparatorluk böyle bir talihsiz durum sergilerken, özellikle Almanya güçlenen ekonomisi ve silah gücüyle kabına sığmıyor ve taşıyordu. Bunun için İngiltere ve Fransa'yı ezip Avrupa ve dolayısıyla dünya liderliğine soyunmak istiyordu. Bir bakıma Osmanlının yerini almak arzusundaydı. Mamafih bunu ona hissettirmek istemiyor ve bir bahane arıyordu. İstenen de oldu. Zira Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Veliahdı Ferdinand ve eşi 28 Haziran 1914 günü Gavrilo adlı bir Sırp genci tarafından öldürüldü ve l ay sonra Macaristan orduları Sırbistan'a saldırıya geçtiler.
Gelişen olaylar karşısında 31 Temmuz 1914 günü de Ruslar Macaristan'a karşı Sırpların yanında yer aldı. Bu defa Almanlar durur mu? l Ağustosta Rusya'ya ve 3 Ağustosta Fransa'ya taarruza geçtiler.Alman birliklerinin 4 Ağustos 1914 günü Belçika'yı işgal etmeleri üzerine bu defa İngiltere 5 Ağustos 1914 günü Almanya'ya savaş ilân etti ve Fransa'nın yardımına da 300 Bin asker gönderdi.
l Kasım 1914 günü ise Ruslar Osmanlıya savaş ilan ettiler. 11 Kasımda da Osmanlı, Rusya, Fransa ve İngiltere'ye savaş ilânında bulundu. Buna göre; Almanlar ve Osmanlı ikilisi; İngiliz, Fransız ve Ruslar üçü ittifak etmiş oluyorlardı. Böylece I.Dünya Savaşı başlamış sayıldı.
Diğer taraftan l Ağustos günü başlayan Rus-Alman savaşında; Alman orduları Tanenberg ve Masurian gölleri civarında ağır kayıplara uğradı, silah ve cephane sıkıntısı başladı. Bunun için Ruslar 2 Ocak 1915 günü bir Türk Cephesinin açılmasını istedi ve silah yardımı yapılması teklifinde bulundu. Bunun üzerine İngiltere 13 Ocak 1915 tarihinde savaş meclisini toplayıp, Çanakkale Cephesi'nin açılacağını bildirdi.
Mamafih burada şunu da unutmamak lâzımdır. Esas Çanakkale Cephesi'nin açılış sebeplerinden biri de Bağdat Demiryolu imtiyazının Almanlara verilmesi ve böylece İngiliz ve Fransız çıkarlarının tehlikeye düşmesi de Osmanlı ile savaşa girme sebepleri arasındadır.
Burada İngiliz ve Fransızlar, Ruslara kendilerinin de savaşa katılması şartı ile yardım sözü verdiler. Ruslar ise 26 Ocak 1915 tarihinde verdiği cevapta donanmasının zayıf olduğunu ve savaşa katılamayacağını ve ancak "Askold" isimli bir savaş gemisini gönderebileceğini bildirdi ve öyle yaptı.
28 Ocak 1915 günü Savaş Konseyi'ni toplayan Bahriye Bakanı Churchil, Çanakkale Boğazı'nı zorlama plânını görüştü. Plân kabul edildi. Saldırı yalnız donanma ile yapılacaktı. Boğazı zorlamakla görevli Amiral Carden ise yalnız donanma ile zorlanmasına karşı idi. Mamafih müttefik donanma Aralık 1914'ten beri Boğaz etrafında dolaşıyordu. İlk saldırılarını da 3 Kasım 1914 günü yapmıştı. Sonuç itibarıyla 2 Şubat 1915 günü Savaş Konseyi'nin kararı İngiliz Kabinesi tarafından onaylandı. Çanakkale Boğazı zorlanacaktı.
2 Mart 1915 günü de Ruslar her ihtimale karşı İstanbul'un kendilerine verilmesi için İngiltere'den güvence istedi. İngilizler ise Fransa ile görüştükten sonra 12 Mart 1915 günü verileceğine söz verdiler. Yani İstanbul noksansız Ruslara teslim edilecekti.

BOĞAZA İLK SALDIRI

3 Kasım 1914 günü ve ikinci ciddi saldırı 19 Şubat 1915 günü saat 10.00'dan 17.30'a kadar sürdü. Üçüncü büyük saldırı 25 Şubatta oldu. 4-5 saat sürdü. 27 Şııbat'ta bir saldırı daha gerçekleştirildi. Bundan sonra ise l ile 17 Mart arasında hemen her gün küçük çaplı da olsa Boğazın iki yakası bombalandı durdu.
Boğazdaki top sayımız, 18 Marttan önce 230 idi. 18 mart günü bunların yalnız 82'si kullanılacaktı. Diğerleri ise o zamanki teknolojinin 30-40 sene gerisinde idi. Üç İngiliz Tümenindeki top sayısı ise 279 idi.
siyah&beyaz
ST
ST
siyah&beyaz

MesajKonu: Geri: (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) (( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. )) - Sayfa 11 Icon_m12Ptsi 17 Mayıs - 19:53

6.Bölüm

18 MART KAHRAMANI

Amiral Dörobeki, 17 Mart Toplantısında komutanlarına hitaben; "Efendiler yarın akşam Marmara'da olacağız" gibi büyük bir söz söylemişti. Amiral her ihtimale karşı 17 mart 1915 gecesi saat 21.30'da Karanlık Liman'm temiz olduğuna dair bir rapor istemişti. Karanlık Liman temiz denildi. Amiral bu hayalle uykuya daldığı sırada ve saat 22.30'da Çanakkale Müstahkem Mevki Mayın Grup Komutanlığfnın telefonu çaldı. Kumandan Binbaşı Nazmi;
- Buyrun ben Binbaşı Nazmi,
- Ben Mirliva Cevat
- Emredin Paşam. Nazmi Bey, biraz bana kadar gelebilir misiniz?
- Başüstüne Paşam, şimdi geliyorum.
- Teşekkür ederim Binbaşım.
Telefonu kapattı. Hemen daireden çıkan Nazmi Bey, karargâha, paşanın yanına geldi. Paşa, Nazmi Bey'e olan bitenleri anlattı ve;
-Mevcut kaç mayınımız var Binbaşım?
-Yirmi altı tane Paşam.
-Güzel. Bunları bu akşam Karanlık Liman'a ve bir hat üzerine dökebilir misiniz?
-Derhal Paşam.
-Teşekkür ederim Nazmi Bey.
-Nusrat'ı, Nara'dan şimdi getirmiştim. Kılavuz Yüzbaşı Hafız Bey de hazır emir bekliyor efendim.
-Ne zaman hareket edebilir siniz?
-24.00'te hareket edebiliriz Paşam!
-Hemen. Cenabı Hak muvaffak etsin. Her türlü tehlikeden korusun.
-Amin. Efendim.
Sonra Nazmi Bey, Güverte Yüzbaşısı Hüseyin, Önyüzbaşı Birinci Çarkçı Ali, Yüzbaşı Ahmet, Teğmen Hasan ve 54 kahraman er, Karanlık Liman'm yolunu tuttular ve 03.20'de görev tamamlandı, geriye dönüldü. Saat 05.40'ta Nusrat Çanakkale7ye girmişti. İşte ertesi günün ilk yarısında dünyayı Çanakkale Boğazı'ndan geçirmeyecek olan 26 mayın böylece pusuya yatırılmış oluyordu.
Burada İngilizler, 18 Mart yenilgisinin ezikliğini "Karanlık Liman'da mayın kalmamıştır" diye Amiralliğe rapor veren bir kişiyi asarak gidermeye çalışmışlardır. Zira Nusrat bu telsiz raporundan 5 saat 50 dakika sonra Karanlık Liman'ı mayınlamıştı.
Burada Kurmay Albay Gıyasettin Bey'in 1966 tarihinde Donanma Dergisinde yayınlanan şu sözlerini de kaydetmek isterim. "Bazı masabaşı yazarları bu mayınların 10 gün evvel döküldüğünü yazmak gafletini göstermişlerdir. Bunların zavallı Binbaşıyı haksız yere kurşuna dizen makamların kendilerini kurtarmak için uydurdukları bu hikayenin tesiri altında kaldıklarına hiç şüphem yoktur. Bu sözlerimizi o zaman çıkan Donanma Dergimizin 1738. sayfasındaki
yazı ve Çörçil'in Revü Paris Dergisine yaptığı beyanat da teyit eder mahiyettedir.
Nusrat Mayın Gemisi görevini tamamlayıp Çanakkale'ye dönerken onlar da Bozcaada açıklarında hazırlıklarını tamamlamak üzere idiler. Amiral Gemisi Quin Elizabeth önde, Agamemnon, Lord Nelson, Infleksıbl vs. onları takip ederek saat 08.30'da Boğaz'ın önlerine geldiler. 10.30'da Boğaz'dan içeri girdiler ve tertiplerini alıp 11.30'da savaşı başlattılar 11.39 da da bizimkilerden cevap geldi. 12.20'de bütün Türk bataryaları birden ateşe başlayınca düşman kendini ateş çemberi içinde buldu. Artık yer-gök zıngır zıngır titriyordu. Böylece dünyanın en büyük deniz savaşı da başlamış oluyordu.
Bu hal üzerine 3 saat kadar devam eden savaşta, düşmanın en büyük gemilerinden biri olan Buve'ye şayanı hayret bir şekilde 4 Türk Obüsü birden isabet etti, 2 dakika 35 saniye sonra da 26 mayından birine çarptı ve 2 dakika içinde batıp gitti. Saat 13.55'te Fransız Golva da ağır yaralanmıştı. Bu yüzden filo geri çekilmek zorunda kaldı ve Golva, Tavşan adalarında karaya oturtularak terk edildi. Perişan olarak geri çekilen Fransız Filosu yerini İngiliz Filosuna bıraktı. En önemli gemileri Infleksıbl, Albion ile Osean idi. Ancak Anadolu Hamidiyesi ile Rumeli Mecidiyesinin atışlarından isabet alan Insfleksıbl. Buve'nin akıbetine uğrayıp yok oldu. Saat 16.15 idi. Batan gemiyi kurtarmaya koşan Osean zırhlısı ise neye uğradığını şaşırmıştı. Zira Seyid'in mermileri Osean'ın peşini bırakmıyordu ve en son 26 mayından birine de isabet edince Okyanus adıyla da anılan yarım dünya Boğaz'ın sularına kapılıp gözden kaybolup gitmiştir.
Hülasa, 18 Mart günü savaşa giren düşman gemilerinin hepsi en az 15 yara almış, Buve, Osean, Irfleksıbl ile 7 mayın gemisi batmış, 1273 ölü ve 647 insan kaybı, 45 top ve sayısız mermi harcamıştır. İngiliz itibarı ise iyice sarsılmıştır. Yani dünyanın en büyük donanması, en büyük darbeyi yemiş olarak Çanakkale Boğazı'nı terk etmiştir.

(( 18 Mart Çanakkale Kurutuluşu.. ))

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
11 sayfadaki 14 sayfasıSayfaya git : Önceki  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Sonraki