Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
uA_Y_C_A
9260 Mesajlar - 29%
YSF
5163 Mesajlar - 16%
esmerce
4642 Mesajlar - 14%
BARAN
3931 Mesajlar - 12%
drmert
2899 Mesajlar - 9%
siyah&beyaz
2446 Mesajlar - 8%
ALPER
1150 Mesajlar - 4%
madmax5
1091 Mesajlar - 3%
Anchowy61
914 Mesajlar - 3%
Samet Özeren
688 Mesajlar - 2%

Paylaş|

Kalp dostu mutfaklar için öneriler!

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
YSF
Moderatör
Moderatör
YSF

Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Vide
MesajKonu: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Salı 25 Mayıs - 10:44

Yemek yemek insanlar için en önemli haz kaynaklarından biridir. Toplum kültürümüz içinde de mutfağın yeri ayrıdır. Arkadaşlarımızı, sevdiklerimizi ve aile yakınlarımızı evimizde ağırlamaktan, onlara lezzetli sofralar hazırlamaktan, saatler boyu masa başında bir yandan güzel yemekleri yerken diğer yandan sohbet etmekten sonsuz keyif alırız.

Mutfağın aynı zamanda sağlıklı yaşamanın anahtarı olduğunu da biliriz. Biliriz bilmesine de mutfak alışkanlıklarımızın kalbimize dost ya da düşman olduğunun ne kadar farkındayız? Genetik faktörler değiştirilemez ama mutfak alışkanlıkları değiştirilebilir. Kalp dostu bir mutfak için size bugün bazı önemli tavsiyelerde bulunacağız...

1. Taze sebze, meyve, et, süt ve deniz ürünlerini bulabileceğiniz yerel kasap, manav ve pazarlardan alış veriş yapmaya özen gösterin.
2. İşlenmiş ürünlerle vedalaşın. Bu ürünler genellikle yüksek sodyum oranına sahiptirler ve basit karbonhidratlar içerirler.
3. Yemekleri tatlandırmak için tuz yerine fesleğen, nane, sarımsak, biberiye gibi taze bitkiler ve baharatlar kullanın.
4. Tereyağının yerine zeytinyağı ve bitkisel sıvı yağlar kullanın. Sofraya tereyağı yerine zeytinyağı ve kekik koyun.
5. Yiyeceklerinizi fırınlamak, kaynatmak ve ızgara yapmak kızartmaktan çok daha sağlıklıdır.
6. Balık ve tavuğa diyetinizde daha fazla yer verin. Her ikisi de düşük yağ miktarlarına sahiptir. Ayrıca balıkta bulunan omega yağ asitleri trigliserit ve kolesterolü düşürmeye yardım eder.
7. Kırmızı eti azaltın. Sindirimi hem zordur, hem de yüksek yağ içerdiğinden damar tıkanıklığı sürecini hızlandırır ve damar sertliğine sebep olur. Bu sorunlar kalp rahatsızlıklarına yol açar.
8. Tatlı yemek istediğinizde pasta ve dondurma yerine taze meyveleri tercih edin.
9. Eğer alkol alıyorsanız günlük bir bardağı geçmeyin. Kırmızı şarap, kalp dostu antioksidanlar ve flavonoidler içerir. Ancak aşırı alkol tüketimi hem alkolizme, hem de yüksek kan basıncına, obeziteye ve inmeye neden olabilir.
10. Porsiyonlarınıza dikkat edin. Büyük tabaklarınızı küçükleriyle değiştirmeyi deneyin.

Bazı yiyeceklerin birlikte yenildiklerinde birbirlerinin besleyici özelliklerini artırdıklarını biliyor muydunuz? İşte birlikte tüketilmesi önerilen gıdalar;

1. Ispanak-pancar: Ispanakta bulunan demir ile pancar, biber gibi yiyeceklerdeki C vitamini birleştiğinde bağırsaklarda daha iyi emilir.
2. Domates-zeytinyağı: Domateste bulunan ve kalp-damar hastalıkları ile bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltan likopen maddesi yağda çözülür.
3. Biftek-havuç: Havuçtaki A vitamini, protein eşliğinde daha iyi emilir.
4. Yeşil çay-limon: Yeşil çay, limonla içildiğinde antioksidanların etkisi 13 kat artar.
5. Sarımsak-balık: Kolesterolü düşüren balık yağı ile kalbi koruyan sarımsak bir araya gelince enfeksiyon giderici etki gösterir.
6. Kırmızı et-biberiye: Ette bulunan ve yaşlanma etkilerine yol açan serbest radikaller, biberiyedeki asitlerle birleşince etkisiz hale gelir.
7. Portakal suyu-yulaf ezmesi: Her ikisi de kalp krizini ve damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Bir araya geldiklerinde ise bu etki iki katına çıkar.
8. Elma-kırmızı şarap: Antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruyucu flavonoidler içeren elma, kırmızı şarap ile birlikte tüketildiğinde kanın pıhtılaşmasını önleyip kalp, damar sistemini korur.
9. Yabanmersini-üzüm: Her ikisi de antioksidan deposu olan bu meyveler birlikte yenildiğinde bu özellikleri daha da güçlenir.

Sağlıklı bir hayat için bu besinleri bir arada tüketme alışkanlığı edinin. Sağlığınızı korumak için spor yapın, stresten mümkün olduğunca uzak durun, aileniz ve sevdiklerinizle birlikte bol bol vakit geçirin. Olası hastalık risklerinizi göz ardı etmeyin.
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 7:50

Bir konuyu düzeltme ihtiyacı hissettim.
"Halis tereyağı" dediğimiz,doğal besinlerle beslenmiş hayvandan,doğal yollar ile elde edilmiş ve içerisinde herhangi bir koruyucu madde barındırmayan Tereyağı,bilinenin aksine sağlıklı yağlar sıralamasında zeytinyağının önünde yer alır.Yani 1'nci sırada.

Önemli Not: Vücut için faydalıda olsa fazla tüketilen her tür gıda sonuçta zarara yol açar.!
YSF
Moderatör
Moderatör
YSF

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 8:30

Doktorum geçen hafta kanal d de doktor kubilay çıktı. hani varya aynı zamandada spor yorumcusu.

birisi sordu ona tereyağmı daha sağlıklı margarinmi dedi. bende tereyağını daha sağlıklı bilirdim. ama DR.kubilay dediki eğer margarin aşırı katkılı değilse ideal seviyede ise bitkisel olduğu için margarin daha sağlıklı dedi. çünkü tereyağ hayvansal bir yağ, margarin ise bitkisel dedi. ama içerisine katılan bi malzema fazla olursa ismini hatırlayamadım o zaman sağlıksız oluyormuş margarin. bir margarinin doğal olup olmadığını ise oda ısısında biraz beklemiş yumuşamış bir margarine bıçağı sürdüğünüzde yumuşak ve düz şekilde çekilebiliyorsa doğaldır dedi. eğer sertse ve düzgünce bıçak sürülemiyorsa doğal değil katıkısı fazladır dedi vede uygulamalı olarak gösterdi tv.de.
bende onun yalancısıyım.
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 8:44

Taze tereyağına doktorlar hayır demiyor..ama satılan veya biraz vakitli olanlar zararlı diye önermiyorlar diye biliyorum
http://www.focusclubtr.com
YSF
Moderatör
Moderatör
YSF

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 8:47

Evet tazeye bişey demiyorlar ama doğal margarinin taze tereyağından daha sağlıklı olduğunu söylüyor Dr. kubilay.
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 8:51

Onu bilemeyeceğim Smile

Margarin = Hidrojen ile doydurulan sıvıyağ olarak biliyorum
YSF
Moderatör
Moderatör
YSF

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 8:58

Bende dr.kubilayın yalançısıyım. oda zaten hepsi değil dedi. katılan bi şeyin oranı önemli dedi.
ama detayını hatırlamıyorum.
BARAN
Yönetim
Yönetim
BARAN

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:13

Margarin evime sokmuyorum.
Her zaman zeytin yağı, kızartmalar için çiçek yağı yada fındık yağı.

En sağlıklı mutfak ege mutfağıdır, daha doğrusu girit mutfağıdır bence arkadaşlar.
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:25

Halis yağ istiyenler bana başvurabilir Smile

Ayvalık - zeytün yağıı
YSF
Moderatör
Moderatör
YSF

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:37

Ne kadaram kilosu bakem. Smile
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:42

50 lira bi teneke KK
BARAN
Yönetim
Yönetim
BARAN

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:47

Kaç litrelik teneke bu?
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:47

bilmem ki Smile Smile

5 litre galiba

En son uA_Y_C_A tarafından Çarş. 26 Mayıs - 9:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
YSF
Moderatör
Moderatör
YSF

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:49

Babamlar getirtiyorlar bazanda fiyatını bilmiyorum gerçi. eğer isterlerse 1-2 teneke sipariş verebilirim. PM atarım sana.
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:49

ya ben attım galiba fiyatı...unutmuş olabilirim Sad

teneke şöyle birşey

Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Marmara_birlik-sizma
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:50

Ben bi gerçek fiyatını kilosunu öğreneyim !!!...buraya yazarım yine..yardımcı olmaya çalışırım..

heralde fiyatım doğru benim bi sitede

Ürün Açıklaması:
5 lt. teneke, özellikle evde kullanımı pratik en ekonomik ambalajımız.
Perakende satış fiyatı KDV Dahil : 56 TL

En son uA_Y_C_A tarafından Çarş. 26 Mayıs - 9:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
YSF
Moderatör
Moderatör
YSF

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:52

Sipariş verecek olursam net bi fiyat verirsin. Gerçi Tolga'da da olur sanırsam. bu aralar yok ortalarda nerdeyse.
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:53

Tamam Smile sipariş demiyelim ya Smile Smile şirket değiliz, hobi için başlayan bu iştirak giderek büyüdü ve satma derecesine geldi o yüzden Smile
YSF
Moderatör
Moderatör
YSF

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:58

Tamam istek diyelim o zaman. Smile
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 9:59

Yemişim ben o Kubilay'ı....
Resmen zırvalamış !!

Margarin,tereyağına göre daha sağlıklıymış öylemi!!
O sivri zeka hiç hayatında bir margarini alıpta bunun içinde neler var diye okumuş mu!

Durun ben sizin yerinize okuyayım;
*Bitkisel yağlar (ayçiçek,hurma,pamuk,soya)
*su
*yağsız pastörize süt
*Yağ asitlerinin mono-Digliseridleri
*soya lesitini
*tuz
*potasyum sorbat
*sitrik asit
*vitamin A,D
*Beta karoten(renklendirici)
*tereyağı aroması

Şimdi söyleyin bakalım sizce hangisi daha sağlıklı ?
YSF
Moderatör
Moderatör
YSF

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 10:04

tamam doktorum kızma pray
ben kubilaydan duyduklarımı aktardım zaten. banada pek inandırıcı gelmedi. reklam yapmış hergele. No no no
BARAN
Yönetim
Yönetim
BARAN

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 10:04

+ hidrojenasyon dan geçer margarin.
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 10:07

Hatay'da da bol bulunur z.yağı
Kg hesabı ile satılıyor.
Ben bu yıl kilogramını 5 Liradan aldım.
6 Liraya satanlar çoğunlukta ama.Bildik tanıdık kişiler.
Zeytinler birgüzel toplanıyor.Asit oranı fazla olmasın diye bir an önce Fabrikaya götürülüp yağı çıkartılıyor.Bidonlara alınıp ağzı açık şekilde dinlendiriliyor.
Afiyetle ve güvenle yeniliyor.

Bizim buraların zeytinyağı asit oranı 1,5 civarı.
Egede bu daha aşağı.

Dolayısıyla daha önce asit oranı düşük olan z.yağına alışmışlarda başlarda ağır gelebilme ihtimali var!
Ancak kullandıkça buna alışılıyor ve vazgeçilmez oluyor.
BARAN
Yönetim
Yönetim
BARAN

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 10:19

Evet dediğin gibi iklim çok önemli; kuzey ege ile ( ayvalı bölgesi) güney egenin yağı bile fark eder.
YSF
Moderatör
Moderatör
YSF

MesajKonu: Geri: Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Kalp dostu mutfaklar için öneriler! Icon_m12Çarş. 26 Mayıs - 10:51

Z.yağı piyasası kızışıyor. Smile Tolga'da katılırsa tam olacak ihale yaparız artıkın. Gülüş

Kalp dostu mutfaklar için öneriler!

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası