Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
uA_Y_C_A
9260 Mesajlar - 29%
YSF
5163 Mesajlar - 16%
esmerce
4642 Mesajlar - 14%
BARAN
3931 Mesajlar - 12%
drmert
2899 Mesajlar - 9%
siyah&beyaz
2446 Mesajlar - 8%
ALPER
1150 Mesajlar - 4%
madmax5
1091 Mesajlar - 3%
Anchowy61
914 Mesajlar - 3%
Samet Özeren
688 Mesajlar - 2%

Paylaş|

Hergün 1 Yeni bilgi :)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Sayfaya git : Önceki  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19  Sonraki
YazarMesaj
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Vide
MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12C.tesi 19 Haz. - 15:06

Hergün 1 Yeni bilgi =)

Dünyanın En Büyük Ağacı

Yeryüzünde yaşayan en hacimli varlık, Sequoia Ulusal Parkında (Kaliforniya, ABD) bulunan 85 metre yüksekliğindeki kaliforniya sekoyasıdır."General Sherman" adı verilen bu ağacın gövdesinin çapı 24.32 metredir. Odunundan 5 milyar adet kibrit yapmak mümkündür. Yaprakları mavimsi yeşil olan bu ağacın kızılkahverengi kabukları yer yer 61 cm. kalınlığındadır. 1968 de yapılan resmi açıklamada bu ağacın ağırlığı 2030 ton olarak belirtilmiştir. Yaklaşık 2000 yaşında olan General Sherman, dünyanın en büyük ağacı olarak kabul edilmektedir. Toplam hacmi mavi bir balinadan 10 kat büyüktür. General Sherman en büyük Sekoya olmasına karşın, en yaşlı olanı değildir. Bazı Sekoyalar yaklaşık 3200 yaşında. Ancak, General Sherman hala genç biri gibi büyümeye devam ediyor.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 35634_412005897146_235619052146_4377691_879860_n
http://www.focusclubtr.com
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Ptsi 21 Haz. - 9:23

Hergün 1 Yeni bilgi =)

Babalar Günü İlk Ne Zaman Ve Nere Kutlanmaya Başladı?

Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan özel bir gündür.

Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Gününün de bir geçmişi vardır. Bazı tarihçiler, Babalar Gününün Antik Roma'da bile kutlandığını belirtiyor. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Gününün Batı Virginia'da ortaya çıktığını savunuyor. Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy'nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyor.

Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiştir. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs'ına kadar sürmüştür.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmış daha sonra diğer eyaletlere yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlanmıştır. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır.

Katoliklerin Babalar Günü'ne getirdikleri yorum ise diğerlerinden çok farklıdır. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19'unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Avrupa'da ise ilk defa 1954 yılında İngiltere'de kutlanmış ayrıca bu geleneğin kıt'a da yayılmasına öncü olmuştur.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 36470_412380317146_235619052146_4389694_2524054_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Ptsi 21 Haz. - 19:18

Hergün 1 Yeni bilgi =)

Moniliyazis Mantar Hastalığı Nedir? Etkileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Candida türü mantarlar tarafından yapılan, insan vücudunda çok çeşitli yerlere yerleşebilen bir mantar hastalığı. Hastalık yapan çeşitli candida türleri içinde en çok rastlanılanı, Candida Albicans’tır. Mantar, yerleştiği vücut bölgesine göre değişen iltihabî belirtilere sebep olur.

İltihabın başlangıcında, epitelde şişme meydana gelir. Bunu, epitel hücreleri arasında mantar sporcuklarının toplanması ve mantar misellerinin (dallanmış şekillerinin) ortaya çıkması takip eder. İlerleyen zamanla birlikte yaralar belirir ve iltihap giderek derinleşir.

Moniliyazis, hayâtın ilk aylarından beri insanın karşılaşabildiği bir enfeksiyondur. Süt çocuklarında rastlanan şekline pamukçuk denir ve ağızda beyaz lekelere sebep olur. Bu lekemsi zarlar kolayca kalkar ve altlarının kırmızı olduğu görülür. Yine küçük çocuklarda ve daha büyük yaşlarda görülen bir şekli de dudak köşelerine yerleşir ve yalama (perlèche) adını alır. Özellikle yaşlı ve şeker hastası kadınların edep yerlerinde yerleşen moniliyazis, kaşıntı ve akıntıyla çok rahatsız edici bir hastalıktır.

Deri moniliyazisi birkaç şekildedir. Deri kıvrımlarında, tırnaklarda ve saçlı deride yerleşebildiği gibi nâdir vakalarda mantar, bütün deriyi hastalandırabilir. Yaptığı bozukluk kızarık bir lekeden su toplamış şekillere ve akıntılı sivilcelere kadar değişir.

Moniliyazisin tedâvisi, günümüzde etkili mantar ilâçları sâyesinde kesin, fakat sabır isteyen bir iştir. Clotrimazole (canesten) ve nystatin (mycostatin) gibi ilâçlar hekim kontrolünde uygulanır. Tedâvi sonucu çoğu zaman yüz güldürücüdür. Sistem moniliyazislerinde, ağızdan alınan antimantar ilâçlar kullanılır.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 36470_412690512146_235619052146_4400136_713156_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Salı 22 Haz. - 23:05

Hergün 1 Yeni bilgi =)

Uzak Doğu Kültürü: Katana Kılıcı

Katana, ya da taçinin kullanımını takiben 1400'lerden sonraki ismiyle dayito, tek-yönlü, uzun Japon kılıcı. Çoğu Japon, katana kelimesini genel olarak kılıç anlamında kullanır.

Japon samurayı tarafından kullanılan, geleneksel tek-yönlü, kıvrık kılıç çeşididir. Katana, buşi sınıfı savaşçılar olan bukeler tarafından kullanılırdı. İki silah beraber olduğunda büyük-küçük anlamına gelen dayişo olarak adlandırılır ve samurayların kişisel onur ve sosyal gücünü temsil ederdi. Uzun kılıç açık alanda yapılan dövüşlerde kullanılırken kısa kılıç yan silah olarak taşınır ve saplama amacıyla ya da yakın dövüşlerde (örn: içeride) ve seppuku için kullanılırdı.

Katananın sapının iki elle tutulması esastır. Eğer kişi sağ elini kullanıyorsa sağ el daha yukarıdan, sol el ise aşağıdan kavramalıdır. Katananın kabzasını kavramada esas kuvvet bu durumda sağ elde olmalı, sol el, hareketler arasındaki hızlı geçişi sağlamada kullanılmalıdır. Sol el, kabzayı her an bırakacakmış gibi gevşekçe sarmalıdır. Çift elle tutulacak şekilde tasarlanmış olsa da bazı eski Japon dövüş teknikleri en azından bir ya da iki tek-el tekniği içerir.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 34268_413053007146_235619052146_4410555_4573730_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12C.tesi 26 Haz. - 18:26

Hergün 1 Yeni bilgi =)

Huygens Prensibi

Bu prensibe göre, ilerleyen bir dalganın her noktası yeni bir dalga kaynağı olarak alınır. Böylece her nokta uzayda küresel dalga yayan kaynak olur. Çeşitli noktalardan bu şekilde yayılan dalgalar girişim yaparak bâzı noktalarda birbirlerini yok ederken, bâzı noktalarda üst üste gelerek kuvvetlenirler. Çeşitli noktalardan yayılan dalgalar arasındaki çizgisel yol farkı yarım dalga boyunun tek katları kadarsa birbirlerini yok eder, tam dalga boyunun katları ise birbirlerini kuvvetlendirirler. Böylece meydana gelen noktalar yeni kaynaklar hâsıl ederler. Bu prensip, dalganın davranışının kolay açıklanmasında çok faydalıdır.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 34336_413709532146_235619052146_4425183_3702262_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12C.tesi 26 Haz. - 18:27

Hergün 1 Yeni bilgi =)

Anlamsız Ödüller: Ig Nobel Ödülleri

Ig Nobel ödülleri; Harvard Üniversitesi tarafından Nobel'in bir parodisi olarak en anlamsız, saçma anlaşılabilecek ve yeniden üretilmeyecek, üretilmemesi gereken bilimsel çalışmalara verilen ödüllerdir. Ig Nobel aşağılık/rezil manalarına gelen ignoble kelimesi oynanarak uydurulmuş bir kelimedir.

Ödüller her yıl Aralık ayında bilimsel mizah dergisi 'Annals of Improbable Research' tarafından Harvard Üniversitesi'nde düzenlenen törenle 'ilk anda insanları gülümsetecek ama sonra onları düşündürecek' on başarıya verilir.

Ig Nobel'leri herhangi bir para ödülü içermemekte ve hayal gücünü onurlandırmak için verilmekte, insanların dikkatini bilim , tıp ve teknolojiye çekmek amacını gütmektedir. Kazanan bütün araştırmalar gerçek veriler içermekte ve prestijli bilim dergilerinde yayımlanmış olmaktadır.

2006 Ig Nobel ödülleri

2006 yılında 16. kez düzenlenmiştir. Ödül kazanan projeler şunlardır.

* Ağaçkakanların kafatasını inceleyerek günde 12 bin kez gagasını ağaca vurduğu halde neden başağrısı çekmediklerini araştıran Ivan Schwab ve Philip Ra May ornitoloji dalında.
* 30 yaş üstü yetişkinlerin duyamadığı ancak ergenlik çağındakilerin işittiği rahatsız edici ses çıkaran çocuk kovucu aleti geliştiren Welshman Howard Stapleton barış dalında
* Bir grup fotoğrafında herkesin gözünün açık çıkmasının kesin olarak garantilemek için kaç fotoğraf çekilmelidir? Sorusuna cevap bulan Nic Svenson ve Piers Barnes matematik dalında
* Gübre böcekleri neden hızlı yer? Başlıklı makaleleriyle Vasmiya El Hoty ve Fatin El Musallam beslenme dalında
* Yazı tahtasına sürülen tırnağın sesi neden bu kadar rahatsız edicidir? Çalışmasıyla Lynn Halpern, Randolph Blake ve James Hillenbrand akustik dalında ödüller almışlardır.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 34090_414079797146_235619052146_4434469_2677168_n
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Paz 27 Haz. - 11:58

Yukardaki icad Ig Nobel den başka fetiş ödülü de alabilüüü sadomazo
YSF
Moderatör
Moderatör
YSF

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Ptsi 28 Haz. - 5:05

Gülüş
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Ptsi 28 Haz. - 11:50

Hergün 1 Yeni bilgi =)

Isı Değiştirici Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir cisim veya ortamdan diğer bir ortama ısı nakletmeye yarayan cihaz. Isı değiştiriciler termik ve nükleer santrallerde, gaz türbinlerinde, ısıtma ve soğutmalarda, kimyâ sanâyii ve diğer teknolojilerde yaygın olarak kullanılırlar. Sun’î uydular ve diğer uzay araçları için özel ısı değiştirici tipleri geliştirilmiştir.Isı değiştiriciler kullanım maksatlarına göre değişik isimler alırlar.Meselâ, kazanlar, buharlaştırıcılar, aşırı ısıtıcılar, yoğunlaştırıcılar ve soğutucular değişik ısı değiştirici türleridir.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 36455_414342752146_235619052146_4440260_4936679_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Ptsi 28 Haz. - 11:51

Hergün 1 Yeni bilgi =)

Japon Satrancı: Şogi

Japon satrancı normal satranca göre daha karmaşık daha komplike daha zor bir oyundur. 9*9=81 karelik bir tahtada 20 taşla oynanır. Amaç bildiğimiz satrancla aynı ama rakipten yenen taşlar tekrar rakibe karşı kullanılabilir. Yani güçlenen daha da güçleniyor ama her an mat olma tehlikesi de var. Taşların terfi edebilme özelliği vardır.Taşlar resimde de görüldüğü gibi aynı renk olduğu için, baktığı yöne ve taşların üzerlerindeki desenlere göre ayırt edilebilir.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 35820_414885467146_235619052146_4454691_7496182_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Perş. 1 Tem. - 10:31

Hergün 1 Yeni bilgi =)

Dünyanın En Uzun Nehri Ve Özellikleri

Nil nehri Etiyopya'nın yüksek yerlerinden kaynağını alan Mavi Nil, Hartum (Sudan)'da Beyaz Nil ile birleşerek Mısır'ın doğusunu kuzey-güney yönünde katederek Akdeniz'e dökülür. Nehrin uzunluğu 6670 kmdir. Nil nehri Mısır içinde çok uzun bir mesafe kat etmesine rağmen hemen hiç bir kol almaz. Nil'in Mısır'ı geçtiği 1500 km uzunluğunda ve ortalama 10 km genişliğinde saha boyunca tarım yapılır. Asvan barajı yapıldıktan sonra Nil'in Mısır'da yaptığı taşkınlar durdurulmuştur. Kuzeydoğu Afrika’da büyük bir nehir. 6640 kilometrelik uzunluğu ile dünyânın en uzun, 3.200.000 km2 su alma alanı ile dünyânın üçüncü büyük nehridir. Nil’in su alma havzasında bir grup göl bulunur. Bunlardan biri olan Victoria, dünyânın ikinci büyük gölüdür. Nil, başlangıçta Beyaz Nil (esas kol) ve Mavi Nil olarak iki ana kol hâlinde doğar ve bu kollar Hartum’da birleşir.

4.187 mil (6,695 km.) uzunluğundadır. Afrika Kıtası'nın üçte birini kaplar. Güneyden kuzeye doğru akar ve üç ana kolu vardır: Beyaz Nil, Mavi Nil ve Atbera. Nehrin en uzaktaki kaynağı Burundi'deki Doğu Afrika Göller Bölgesi'ndeki Kagera Nehri olarak doğar ve Assuan Barajı'nın aşağısında Mısır içlerinde kuzeye doğru akmak suretiyle Kahire yakınlarında Nil deltası ile son bulur.

Mısır'da Nil Nehri'nin sulama amacıyla kullanılması çok eski bir geçmişe dayanır. 19. yüzyılda baraj ve kanalların yapımı ile daha geniş bir alanda ve sürekli sulama olanağı sağlanmıştır. Nil Nehri üzerinde bulunan Assuan Barajı hem sulama, hem de elektrik üretiminde Mısır için hayati bir önem taşımaktadır. Nil Nehri tarih boyunca ve günümüzde taşımacılıkta da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 37381_415345262146_235619052146_4466748_7204932_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Perş. 1 Tem. - 10:31

Hergün 1 Yeni bilgi =)

60 Yıl Kullanılmayıp Daha Sonra Dünyada Devrim Yapan Buluş: Jiroskop

Her yönde dönen ve yalnız kütle merkezi sâbit olan bir kütle veya tekerlek. Gemilerin hareketini kontrol için kullanıldığı gibi silâh yörüngesi kontrolünde ve yön tâyininde de kendisinden faydalanılır. Esas olarak jiroskop, bir tekerlek veya dönen bir silindir, rotor ve eksenden ibârettir.

Fransız Jean Bernard Leon Foucault 1852’de dünyânın döndüğünü göstermek için yaptığı bu âlete jiroskop ismini vermiştir. Ancak devamlı dönmeyi tatbik edecek bir teknik meydana gelmediğinden yaklaşık olarak 60 yıl jiroskop matematikçilerin oyuncağı olarak kalmıştır. Gemilerde çelik kullanılması arttıkça magnetik pusulaya güven azalmış ve jiroskopik pusula önem kazanmıştır. Önce Almanya’da ve daha sonra Amerika Birleşik Devletlerinde uygulama sahası ortaya çıkmıştır. Gemi ve uçakların hareketlerini kontrol etmek için jiroskopik âletler geliştirilmiştir. Gemilerde yalpa hareketlerini önleyen jiroskoplar, ayrıca torpidolara da yön vermek için kullanılır. 1943’te deniz toplarının yönlendirilmesinde istifâde edilmiştir. İkinci Dünyâ Harbi, jiroskopun hızla gelişmesini zorlamıştır.

Uçaklarda, otomatik uçuş kontrolünde ve rota tesbitinde önemli kullanış alanına sâhiptir. Yeraltında ise petrol kuyularının ekseninin şaşmaması, önemli durumlarda jiroskoplarla sağlanır.

Roket, füze ve güdümlü nükleer füzelerin hassas hız ve ivme ölçümlerinde jiroskop vazgeçilmez bir vâsıtadır. Ölçümlerde kullanılan hassas âletlerin yalnız harekete âit değerleri ölçmesi istenildiğinden dolayı yerçekimi etkisinin gözönüne alınmaması gerekir. Bu ise jiroskop ile sağlanır. Böylece ölçümün yerçekimine dik olarak yapılması gerçekleştirilir. Ölçü âletlerinin konulduğu tablanın kullanılan bir kaç jiroskopla yatay iki eksen etrafında kararlılığı sağlanır.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 34280_415567102146_235619052146_4471091_6533661_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Salı 13 Tem. - 17:56

Hergün 1 Yeni bilgi =)

İnsanların Gözleri Kahverengi Haricinde Niye Sadece Mavi, Yeşil ya da Ela Olur?

Canlı gruplarının fenotiplerinde rastlanılan renkler (yalnızca göz rengi değil, saç ve deri renkleri, ya da desenler), genler ile ifade edilen pigmentlerin renklerine dayanır. Göz rengi için turuncu renk pigmenti ifade eden bir gen bölgesi bulunmayan canlılarda, bu renk görülmez. Bizim göz rengimiz için de aynı şey geçerli. Yalnızca kahverengi, gri, mavi ve yeşil göz renkleri ve bunların çeşitli tonlardaki karışımlarından oluşan göz renklerine sahip olabilmemizin nedeni, genlerimizin yalnızca bu renkleri ifade ediyor oluşu.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 35375_420193952146_235619052146_4574561_2233688_n

Biraz ara vermiştim Smile devam edelim

En son uA_Y_C_A tarafından Perş. 15 Tem. - 17:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Çarş. 14 Tem. - 18:00

Hergün 1 Yeni bilgi =)

Neden İnsanlar Hafızalarını Kaybettiklerinde Konuşmayı ya da Yürümeyi de Unutmuyorlar?

Hafıza beynin dış yüzeyindeki hücrelerde,yani beyin korteksinde korunur.Hafıza kaybında konuşma da bir dereceye kadar etkilenebilir.Ancak yürüme yeteneği, "ekstrapiramidal sistem(otomatik hareketleri idare eden sistem)" denilen,beynin alt merkezleri tarafından yönetilir.Bu nedenle üst merkezleri ve hafızayı etkileyen durumlarda yürüme gibi eylemler etkilenmeyebilir.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 35091_420554392146_235619052146_4581693_7781998_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Perş. 15 Tem. - 17:36

Hergün 1 Yeni bilgi =)

Denizanaları İnsanın Vücuduna Sadece Değerek Nasıl Yakar?

Denizanaları, Cnidaria (Coelenterata) şubesinin Scyphozoa sınıfının üyesileridir. Denizanaları, knidoblast denen savunma amaçlı kullandığı hücreler vardır. Knidoblastların içinde nematosit adı verilen yakıcı kapsüller bulunur. Bunlar savunmanın yanında avlanmada da görevlidirler. Denizanalarına herhangi bir şekilde temas edildiğinde nematosistler yakıcı kapsüllerinden dışarı çıkar. Dokunduğu organda zehir etkisi gösterir. Bu durumda denizanasının temas ettiği bölgeyi kesinlikle kaşımamak gerekir. Çünkü patlamamış yakıcı hücreler bulunabilir. Kaşırken bunları patlarsa zehir etkisi daha fazla olur. Tatlısuyla da yıkamamak gerekli. Yoğunluk farkından dolayı yine patlamalar olabilir. Bunların yerine sıcak suyla (deniz suyu olmalı) o bölge temizlenebilir. Sıcak zehir etkisini azaltır. Ayrıca amonyak da kullanılabilir.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 35052_420918002146_235619052146_4588237_1092115_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Çarş. 5 Ocak - 21:19

Çok ara vermişim Sad Sad Azcık devam edelim Smile

Hergün 1 Yeni bilgi =)

Tavşanın Gözüne Işık Tutulduğunda Neden Hareketsiz Kalır?

Etkinliklerini gece yapan memeli hayvanların gözlerindeki retinada çubuk biçimindeki görme hücreleri fazla olur. Etkinliklerini gündüz yapan memeli hayvanlardaysa koni biçimindeki görme hücreleri fazla olur. Tavşanlar da etkinliklerini gece yapanlar.

Dolayısıyla gözleri karanlığa ya da az ışıkta görmeye uyum yapmıştır. Birden güçlü bir ışık kaynağı, göze tutulduğunda geçici körlük gibi durum ortaya çıkar ve hayvan kendini tehlikeye atmamak için (koşarken bir yere çarpmak ya da düşmek) hareket etmez. Ancak çok yaklaşılırsa o zaman hızlı biçimde kaçabilir. Bunun yanında gece yapılan dalışlarda da benzer bir durum oluşur. Fenerle girilen dalışlarda, fener balıklara tutulduğunda balıklar hareketsiz kalır.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 167264_500245867146_235619052146_6001008_5681615_n
YSF
Moderatör
Moderatör
YSF

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Çarş. 5 Ocak - 21:45

Valla ozlemisiz bu konuyu Surprised
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Çarş. 5 Ocak - 21:47

Razz Embarassed I love you Devam ederiz Smile
Engin
Moderatör
Moderatör
Engin

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Çarş. 5 Ocak - 21:50

Verdiğin engin bilgiler için sağol yakup abi Smile alkış
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Çarş. 5 Ocak - 21:53

Sende sağol Smile engincim Smile

Bu arada yeni kasa Pun 206 yı gördün mü Smile
Gülüş Gülüş
Engin
Moderatör
Moderatör
Engin

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Çarş. 5 Ocak - 22:06

görmedim yakup abi nasıl güzel mi ?
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Çarş. 5 Ocak - 22:07

Nasıl görmezsin Smile Face'ine bak ahaha
Engin
Moderatör
Moderatör
Engin

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Çarş. 5 Ocak - 22:09

heeee muhaha
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Çarş. 5 Ocak - 22:16

Gülüş muhaha

Kullananların yorumunu merak ettim ahaha
Engin
Moderatör
Moderatör
Engin

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 16 Icon_m12Çarş. 5 Ocak - 22:44

beygir düşük diyolar ama müthiş bi tork varmış Gülüş muhaha

Hergün 1 Yeni bilgi :)

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
16 sayfadaki 19 sayfasıSayfaya git : Önceki  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19  Sonraki