Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
uA_Y_C_A
9260 Mesajlar - 29%
YSF
5163 Mesajlar - 16%
esmerce
4642 Mesajlar - 14%
BARAN
3931 Mesajlar - 12%
drmert
2899 Mesajlar - 9%
siyah&beyaz
2446 Mesajlar - 8%
ALPER
1150 Mesajlar - 4%
madmax5
1091 Mesajlar - 3%
Anchowy61
914 Mesajlar - 3%
Samet Özeren
688 Mesajlar - 2%

Paylaş|

Hergün 1 Yeni bilgi :)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Sonraki
YazarMesaj
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Vide
MesajKonu: İki Gözümüz Olduğu Halde Nasıl Tek Görüyoruz? Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Paz 7 Mart - 21:59

Hergün 1 Yeni Bilgi =)

İki Gözümüz Olduğu Halde Nasıl Tek Görüyoruz?

Bunun nedeni, her iki gözden alınan görüntü bilgilerinin, beyindeki ilgili alanda üst üste bindirilmesidir. Bu sayede, biz iki farklı görüntü yerine, derinliği olan tek bir görüntü görürüz.

Gözlerimiz, bakılan nesnenin değişik iki açısından farklı iki görüntü algılar. Ancak bu iki farklı görüntü, her iki gözde de birbirine denk iki alana düşer. Beyinde, görme lobunda da bu alanların karşılığı olan bir kısım bulunur. İşte görüntülerin üst üste bindirilmesi de, bu alanda gerçekleşir.

Kaynak: Tübitak - Bilim ve Teknik

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 26105_350787987146_235619052146_3593936_5170493_n
http://www.focusclubtr.com
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Ptsi 8 Mart - 10:32

Gözler görmez,beyin görür (ukalalık işte) Gülüş
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Ptsi 8 Mart - 22:31

Hergün 1 Yeni Bilgi =)

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı'nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ı tüm kadınları için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Tarihçe

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 26966_355482387146_235619052146_3610318_2821221_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Salı 9 Mart - 20:37

Hergün 1 Yeni Bilgi =)

RMS Titanic

RMS Titanic , White Star Line şirketinin sahibi olduğu Olympic sınıfı bir yolcu gemisidir.Harland and Wolff (Belfast,İrlanda) tersanelerinde üretilmiştir.14 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpmış ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik'in buzlu sularına gömülmüştür. 1912'de yapımı tamamlandığında dünyadaki en büyük buharlı yolcu gemisiydi.

Batışı 1.517 kişinin ölümüyle sonuçlandı ve dünya savaşları dışındaki en büyük deniz felaketlerinden biri olarak tarihe geçti. Titanic 'in batışı ile birlikte meydana gelen büyük kayıp'ın oranı birçok nedene bağlanmaktaydı ve zaman geçtikçe oturan şey ise Titanic 'in herkes için yeteri kadar filika taşımamasıydı.Titanic 'in tam kapasitesi 3,547 kişi olmasına rağmen gemi'nin sahip olduğu toplam flika sayısı 1,178 kişilikti. Aynı zamanda bayanlara ve çocuklara öncelik tanındıgı için toplamda ölen erkek sayısıda çok orantısızdı.

Yapımı

RMS Titanic'in üretimine 31 Mart 1909'da başlandı. Yapımında 26 ay boyunca 11.300 kişi çalışmıştır. IMMC'nin sahibi Amerikalı John Pierpont Morgan tarafından finanse ediliyordu. Geminin gövdesi 31 Mayıs 1911'da suya indirildi ve tamamen bitirilmesi için bir yıl daha harcandı. 31 Mart'ta gemi yüzer hale getirilmişti.

Gemi toplam'da 3,547 yolcu ve mürettabat taşıyabiliyordu. Aynı zamanda posta'da taşımaktadıydı. Baş harfinin ilk kısmındaki ön ekte bu ifade bulunmaktadır. RMS (Royal Mail Steamer).

Özellikleri

Gemi'nin bulunduğu zamanda, Titanic lüks, zenginlik ve ihtişam konusunda tüm rakiplerinin üzerindeydi. Gemi'de standart olarak ana güvertede yüzme havuzu, spor salonu, Türk hamamı, hem birinci sınıf hem de ikinci sınıfta kütüphane, tenis kortu sunulmaktaydı.

Gemi aynı zamanda iki Marconi radyo sistemi ilede gurur duymaktaydı. Vardiye halinde çalışan operatörler tarafından çalıştırılan 1500 watt'lik sistem sabit bir iletişim ve birçok yolcu mesajlarinin aynı anda transferine olanak sağlamaktaydı.

Titanik Laneti

Titanik'in sulara gömülmesi, hakkında ki "lanetli" söylentilerini de beraberinde geitrdi.Basın "Titanik Laneti",olayını hemen White Star Line'ın gemilerini vaftiz etmemeleriyle ilişkilendirdi.

En çok tartışılanlardan biri ise,geminin inşaa edildiği şehir olan Kuzey İrlanda'da ki Belfast'ın tarikatçı bir şehir olmasıydı.Buna işaret olarak, gemiye verilen "390904" numarasının suya yansımasında ki tersten okunuşnda "No Pope" (Papa Yok) ifadesi gösteriliyordu.Çünkü bu;aşırı protestan tarikatçıların Romalı katoliklere saldırmak ve onları provake etmek için kullandıkları bir slogandı.

Tabii ki bu hikaye yalnızca bir şehir efsanesiydi.Aslında RMS Olympic ve Titanik'e yarda numarası olarak 400 ve 401 verilmişti.Hikayenin kaynağı büyük olasılıkla,geminin kömürlüğünde ki anti-katolik graffitiye karşı olan kömürcüler olarak tahmin ediliyor.Bu numarayı da gemide çalışmaya başladıklarında kendilerinin uydurduğu

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 26966_357698697146_235619052146_3618376_6034739_n
BARAN
Yönetim
Yönetim
BARAN

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Salı 9 Mart - 20:51

Bu çok ilginçmiş gerçekten, teşekkürler.
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Salı 9 Mart - 21:46

Küçükken hakkındaki tüm bilgileri bulmaya çalışırdım,çok ilgimi çekerdi.

Yanlış hatırlamıyorsam 55.000 beygir gücünde 4 adet motoru vardı ve zamanının en hızlı yüzen aracıydı ayrıca.

Lanetler konusunda işçilerden birinin levhaların kaynaklanması esnasında yaşamını yitirmesi ve bunun gemiyi batıran bir lanete neden olması en çok iddia edilen nedenlerden biridir.

Bir diğer lanet söylentisi de Titanic in ilk ve son yolculuğu esnasında bir "mumya" taşıdığı ve bu mumyanın zamanında ait olduğu yerinden kaldırılıp deniz yoluyla taşındığı zaman bir felakete yol açacağıdır.

Bunun dışında kaptanın arkadaşıyla girmiş olduğu zamana karşı yarış iddiası yüzünden gemiyi kısa ama buz dağlarıyla dolu rotaya sürmesi,gemide yeterli dürbün olmaması,gözetimcinin buz dağına yaklaşırken yerinde olmaması ve White Star Line ın sigortadan para koparmak için gemiyi bilerek "batırdığı" da sevilen efsanelerdendir.
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Çarş. 10 Mart - 16:10

Hergün 1 Yeni Bilgi =)

Googol - Google'ın Adı Nereden Geliyor?

Googol, matematikteki büyük sayılardan biridir ve 10^100'e eşittir. Başka bir deyişle 1 googol, 1 rakamına yüz sıfır ekleyerek yazılır. Bu terim Amerikalı matematikçi Edward Kasner'ın yeğeni Milton Sirotta (1929–1980) tarafından 1938 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Milton bu sırada dokuz yaşındaydı. Kasner bu kavramı Matematik ve Hayal Gücü adlı kitabında da ele almıştır.

Googol büyüklük derecesi bakımından 70 faktöriyele eşdeğerdir (70! yaklaşık olarak 1.198 googola eşittir) ve yalnızca iki asal çarpana sahiptir (her birinden 100'er tane olmak üzere 2 ve 5 çarpanları). İkilik tabanlı sayı sisteminde 1 googol 333 basamaktan oluşur. Googolun matematiğe çok yararlı olduğu söylenemez. Bu sayı daha çok görünür evrendeki atomik parçacıkların sayılarının karşılaştırılmasında ve olası satranç oyunlarının sayısının hesaplanmasında kullanılır. Edward Kasner bu sayının düşlenemeyecek büyüklükteki bir sayı ile sonsuz çokluğun arasındaki farkı yansıttığını düşünmektedir. Sayının matematikteki kullanımı bununla sınırlıdır.

Googolun geleneksel yazımı şu şekildedir:

1 googol
= 10100
= 10,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000

Popüler Kültürde Googol

Google şirketinin adı "Googol" sözcüğünün yanlış yazımından türetilmiştir (Şirketin kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından). Bu bilginin kaynağı David A. Vise'ın yazdığı Google'ın Öyküsü adlı kitaptır.

Bir milyon sterlinlik şu sorunun yanıtı googoldu: 1 rakamının sonuna yüz sıfır getirilerek elde edilen sayının adı nedir? Bu soru 10 Eylül 2001 tarihli Kim Milyoner Olmak İster? yarışma programında sorulmuştur. Diğer seçenekler megatron, gigabit ve nanomoldü.

Googol, masa oyunu Balderdash'teki 336 sözcükten biridir ve bu sözcüğün anlamı kart üzerinde şu şekilde belirtilmiştir: 1 rakamının sonuna 100 sıfır getirildiğinde meydana gelen sayı.

23 Ocak 1963 tarihli Peanuts adlı oyunda Lucy, Schroeder'e evlenme olasılıklarının ne olduğunu sorar. Schroeder'in yanıtı şöyledir: "Googolda bir".

Ninja Turtles çizgi dizisinin bir bölümünde "Gaminator" video oyunu sisteminin 3 googolhertzlük bir işlemciye sahip olduğu söylenmektedir.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 26966_360179817146_235619052146_3624063_4828697_n
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Çarş. 10 Mart - 17:45

Son iki konu daha bir harikaydı,teşekkürler yakup yeah
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Çarş. 10 Mart - 18:23

Üzülsem mi? sevinsem mi? ohhmy

Rica ederim
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Çarş. 10 Mart - 19:02

Yani onlar harikaydı ama bunlar daha bir harika Gülüş
Gülüş
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Çarş. 10 Mart - 19:36

bounce 🤡
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Cuma 12 Mart - 8:55

Belli ki Yakup'un işleri yoğun,ilk kez 24 saatten fazladır foruma uğrayamadı.
Yokluğunda burası boş kalmasın istedim,umarım Adminlerimiz kızmaz pray

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Aldrinseismometerapollo

İnsanoğlu’nun ay macerasının az bilinen 10 gerçeği

Bu ay insanoğlunun aya ilk ayak basışının 40. Yılı. Craig Nelson’ın yeni kitabı Rocket Men’de başarılı olan ilk ay görevi detaylı şekilde anlatılıyor.

Popular Science dergisi, Nelson’ın araştırması boyunca Apollo 11 hakkında az bilinen 10 gerçeği paylaştı. İşte o gerçekler…

1. Apollo’nun Satürn roketleri, 45 kg şarapneli 5 km uzaklığa fırlatabilmek için yeterli yakıta sahipti. NASA, kalkışta bunların patlama olasılığını inkar etti. NASA, uzay aracının kalkışını izlemeye gelen VIP misafirlerini fırlatma rampasından 5,6 kilometre uzağa yerleştirdi.

2. Apollo bilgisayarları, cep telefonundan daha az işlem gücüne sahip.

3. Apollo 11’in hidrojen gazlı filtreleri çalışmadı. Bu arada, astronotların sıfır yerçekiminde nasıl tuvalet yapacakları hesaplanmadı. Uzayda büyük tuvaleti yapmak çok zordu, hiç yoktan bir astronot ishalden korunmaları için tüm görevini anti-ishal ilacı için harcadı.

4. Apollo 11’in ay kapsülü Eagle yörüngeden ayrıldığında kabinin basıncı tümüyle boşaltılmamıştı. Şampanya tıpasının fırlaması eşit şekilde gaz yanmasıyla sonuçlandı. Modülün rampasını hedefin 6,5 km uzağa fırlatıldı.

5. Astronot Neil Armstrong, Eagle’ı indirerek neredeyse yakıtı boşaltıyordu. Görev kontroldeki birçok kişi onun kaza yapabileceği konusunda endişelendiler. Apollo’nun mühendisi Milton Silveira görevi devraldı. Silveira’nın testleri, Eagle’ın yüzeye inene ve kalan itici gazı yakana kadar küçük bir değişiklik olduğunu, egzosun roketin içine geri fışkırtıldığını gösterdi.

6. İnsanlık için küçük bir adım olan bu olay, aslında küçük değildi. Armstrong gemiyi amortisörleri sıkıştırılmadan oldukça nazikce yüzeye indirdi. Eagle’ın merdiveninden yüzeye kadar arada 1 metre olmasını sağladı.

7. Ay yüzeyinde, Buzz Aldrin de Armstrong’ a katıldığında Eagle’ın kapısını kilitlemediğinden emin olması gerekiyordu, çünkü aracın dışında kapı kolu yoktu.

8. NASA’nın çalışmaları, ay toprağının yumuşak olduğunu iddia ediyordu, ancak Aldrin ve Armstrong, yüzeyin sert kaya üzerinde ince bir toz tutamı olduğunu buldular. Bayrak direğini zeminde 5-10 cm derinliğe saplamayı başardılar, yayın için filme çektiler ve kazayla devrilmemesi için dikkat ettiler.

9. Ay yüzeyine dikilen bayrak Sears tarafından yapıldı, ancak NASA bu bilgiyi onaylamayı reddetti.

10. Uzay giysisinin iç kesesi yani hava sızdırmaz astarı astronotların vücudunu dünyadakine benzer bir basınçta tutuyor. Geminin bilgisayarının ROM çipleri ise el yapımıydı.
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Cuma 12 Mart - 19:29

Teşekkür ederiz.

Evet 24 saati geçti galiba Smile Smile özel sebeplerden dolayı istanbulun tadına baktım biraz desem :p
BARAN
Yönetim
Yönetim
BARAN

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Cuma 12 Mart - 19:39

Nasıl tadına?
Bizde bakmak istiyoruz Smile
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Cuma 12 Mart - 19:40

Hergün 1 Yeni Bilgi =)

Su Piresi

Yaşadığı yerler: Tatlı sularda. Özellikleri: Küt vücutlu, mikroskobik bir eklembacaklı. Dişileri 1,5 mm, erkekleri 1 mm boyundadır.

Çoğunlukla tatlı su birikintilerinde rastlanan, Kabuklular (Crustaceae) sınıfından bir eklembacaklı. Acı su ve denizlerde yaşayan türleri de vardır. Vücûdu iki kabukla örtülüdür. Karapaks denen bu parçalar birleşerek vücut sonunda bir diken meydana getirirler. Mikroskobik canlılardır.

Balıklar için önemli bir besin kaynağıdır. Kurutularak balık yemi olarak da satılır. Çatallaşmış ikinci antenlerinin şiddetli çırpınmalarıyla yüzerler. Mikroskop altında ritmik şekilde kasılan kalpleri rahatça görülür. Ayrı eşeylidirler. Erkekler dişilerden daha küçüktür. Solunum, vücut yüzeyi ve solungaçlarla yapılır. Su içindeki bakteri, paramecium, bitki ve organizma artıklarıyla beslenirler. Besinleri taraklı ayaklarıyla süzerek ağızlarına götürürler.

Partenogenezle de üreyebilirler. Döllenmemiş yumurtalardan yavru üretilmesine partenogenez denir. Döllenmemiş yaz yumurtalarından hep dişi yavrular çıkar. Kış yaklaştığı sıralarda daha küçük olan erkekler de ortaya çıkar. Döllenmiş olan kış yumurtaları çok sert kabuklu olup, donmaya ve kurumaya dayanıklıdırlar. Ancak uygun su ortamlarında içlerinden yavru çıkar.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 25288_366188317146_235619052146_3635467_7747126_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Cuma 12 Mart - 19:40

baran demiş ki:
Nasıl tadına?
Bizde bakmak istiyoruz Smile

special tat bu ama Smile sonra başka türlü bakarız yine... ehehe
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Cuma 12 Mart - 19:41

Bugün 2 tane ekliyorum dün ekleyemedim.

Hergün 1 Yeni Bilgi =)

WWW Nedir? - Dünyadaki İlk İnternet Sitesi Hangisidir?

Genelde "Web" (World Wide Web - WWW) (global ağ) terimi, dünyanın her yerindeki binlerce 'web sunucuları' adı verilen bilgisayarlarda kayıtlı milyonlarca dosyadan oluşan bir bütündür. Bu dosyalar; metin belgeleri, görüntüler, sesler, programlar, etkileşimli ortamlar ve bilgisayar dosyalarına kaydedilen diğer bütün bilgileri kapsar. Web, muhtemelen şimdiye kadar oluşturulan en geniş kapsamlı ve çok çeşitli bilgiler toplamıdır.

"Web", bu dosyaları bir arada tutan, bir dosyayı diğerine aktaran ve onları internet üzerinden yollayan bir bağlantı sistemidir. HTML dili bir dosyanın ilgili bağlantıları içermesine imkan tanır. Böyle bir bağlantı (hiper bağlantı - "hiperlink"), ilgili dosyanın yerini internet üzerinde saptamak için gerekli bilgileri kapsar. İnternete bağlanıp bir Web tarayıcısı kullandığımızda ulaştığımız bilgilerin çok yakınımızda bir yerde mi yoksa dünyanın diğer ucunda bir yerde mi olduğuna bakmadan, Web'de görüntülere ulaşabilir, sesleri duyabilir, metinleri okuyabilir ya da Web'le doğrudan etkileşime girebiliriz. Örneğin; Singapur'da kayıtlı bir sayfa sizi New York'ta kayıtlı bir borsa haberine, Frankfurt'ta kayıtlı bir resme, Tokyo'da kayıtlı bir ses dosyasına rahatlıkla bağlayabilir. Web sunucuları, internet ve Web tarayıcı bileşimi, bu bilgiyi, onu oluşturan parçaları birbirinden ayırmadan birleştirir ve bunu bir bütün olarak bize sunar.

Dünyanın İlk İnternet Sitesi Hangisidir?

Dünyanın ilk internet sitesi 1985 yılında açılmıştır. Sitenin adı www.symbolics.com olup çeyrek asır sonra el değiştirip XF.com yatırımcıları tarafından satın alınmıştır.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 25149_363295542146_235619052146_3629454_3443574_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12C.tesi 13 Mart - 20:10

Hergün 1 Yeni Bilgi =)

Neden Denizatının Erkeği Doğurur?

Deniz atları, “ovovivipari” adını verdiğimiz özel bir üreme tipine sahip. Bu üreme tipinde, yumurtalar dışarı bırakılmıyor ve vücut içerisinde taşınıyor. Bu nedenle de, yumurtalar açıldığında dışarı çıkan yavrular, sanki “anne tarafından doğuruluyorlarmış” gibi görünmelerine karşın, aslında sadece yumurtalarından çıkıyor. Deniz atlarındaki durum ise, sadece ve sadece, yumurtaları vücudu içerisinde taşıyan ebeveynin dişi yerine erkek olması. Yani aslında erkekler “doğurmuyor”. Bu üreme tipinde, gerçek bir hamilelik ya da plasenta oluşumu söz konusu olmadığı için (yumurtaların vücutta bir boşlukta üst üste durduklarını düşünün) de, herhangi bir fizyolojik sorun olmuyor. Çiftleşme gerçekleştikten sonra, döllenen yumurtalar, bir tüp yardımıyla dişinin vücudundan erkeğe aktarıyor ve açılıncaya kadar da erkeğin vücudunda taşıyor.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 25288_368062302146_235619052146_3638920_1071993_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Paz 14 Mart - 18:11

Hergün 1 Yeni Bilgi =)

Richter Ölçeği

Richter ölçeği ya da yerel magnitüd ölçeği, sismoloji´de kullanılan, dünya genelinde meydana gelen depremlerin aletsel büyüklüklerini ve sarsıntı oranını (magnitüd, İngilizce:magnitude) belirleyen ve sınıflara ayıran uluslararası ölçüm birimi. Günümüzde, özellikle büyük ölçekli depremlerde moment magnitüd ölçeği, Richter'in yerini almıştır. Rihter diye okunur.

Tarihçesi

Bu ölçek, 1935 senesinde Charles Francis Richter ve Beno Gutenberg tarafından Kaliforniya Teknik Enstitüsü´nde (California Institute of Technology) tasarlanıp, ilk olarak ML-ölçeği (yerel magnitüd İngilizce:Magnitude Local) olarak isimlendirilmiştir.

Amerikan Sismoloji Derneği Bülteni´nde (Bulletin of the Seismological Society of America) "Bir enstrümental deprem şiddet ve sarsıntı oranı ölçeği" isimli (An instrumental Earthquake Magnitude Scale) bilimsel yayımlamada, Charles Francis Richter´in ilk defa K. Wadati´nin 1931´de yayımladığı, "bir enstrümental deprem ölçeği" fikrini Kaliforniya´da meydana gelen depremlerde uyguladığı belirtilmiştir.

Richter Ölçeği İle Ölçülen En Şiddetli Depremlerden Bazıları

1960 Şili depremi, ilk dönemde sadece 8,6 magnitüdü daha sonra çeşitli araştırma doğrultusunda (US Geological Surveys´de dahil) 9,5 ile tespit edilmiştir.

24 Aralık 2004 Sumatra depremi, 9,5 magnitüdü, en son 9,0+ magnitüdlü deprem.

27 Mart 1964 Prince William Sound, Alaska depremi, 9,2 magnitüdü

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 25288_370366242146_235619052146_3644857_963422_n
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Paz 14 Mart - 19:28

Şu işe bak,taa 1935 lerde bulunmuş,hep derim;
En esaslı bilim insanları asrın başındaki ve daha öncekiler,O devirlerde böyle büyük buluşlar..
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Paz 14 Mart - 20:31

Bence de Mahmut; dünyayı yaşanır kılan ve hayatı kolaylaştıran çoğu buluş dediğin zamanlarda ortaya çıkmış,yine de dünya döndükce bizim şuan ki icatlarımız da konuşuluyor olacaktır.

Bir mizah dergisindeki espiriyi hatırladım; Osmanlı zamanında Sony walkman le müzik dinleyen bir yeniçeriye arkadaşı "zaman gelecek bu walkman küçülecek" diyor,müzik dinleyense "hadi lan" diye cevap veriyor! Gülüş
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Paz 14 Mart - 20:39

esmerce demiş ki:
Bence de Mahmut; dünyayı yaşanır kılan ve hayatı kolaylaştıran çoğu buluş dediğin zamanlarda ortaya çıkmış,yine de dünya döndükce bizim şuan ki icatlarımız da konuşuluyor olacaktır.

Bir mizah dergisindeki espiriyi hatırladım; Osmanlı zamanında Sony walkman le müzik dinleyen bir yeniçeriye arkadaşı "zaman gelecek bu walkman küçülecek" diyor,müzik dinleyense "hadi lan" diye cevap veriyor! Gülüş
kop
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Paz 14 Mart - 20:54

KK lloll
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Ptsi 15 Mart - 20:13

Hergün 1 Yeni Bilgi =)

Vega (yıldız) - Fotoğrafı Çekilen İlk Yıldız (Güneşten Sonra)

Vega, Lir Takımyıldızı'nda (esk. "Kanun Takımyıldızı") yer alan en parlak yıldız.

Vega, Lyra Takımyıldızı'nın alfa yıldızı olup, bu takımyıldızın en parlak [yıldız]ıdır. Göğün beşinci parlak yıldızıdır. Kuzey yarıküresinde Arcturus’tan sonra ikinci parlak yıldızdır. Güneş’e 25.3 ışık yılı uzaklıkta olduğundan Güneş’e nispeten yakın bir yıldız sayılır. Yaklaşık M.Ö. 12.000 yıllarında Kutup yıldızı oldu ve 12.000 yıllarında yeniden kutup yıldızı olacaktır. Güneş’ten sonra fotoğrafı çekilen ilk yıldızdır.

Vega sözcüğü Arapça en nasr el vakî (النسر الواقع - avına çullanan kartal) ifadesindeki vakî (düşen) kelimesinden Latince yoluyla Türkçeye geçmiştir. Şemsül şümus olarak da bilinir. Dünya'dan yaklaşık 26 ışık yılı uzakta olan Vega, belirgin bir mavi ışıkla parlar ve 0,03 ile 0,04 arasında değişen görünür büyüklüğüyle, gökyüzünün en parlak 5. yıldızıdır. 1840 yılında Vega'nın paralaksının (Biri Dünya'nın merkezinden, diğeri yeryüzünde bulunan bir kimsenin gözünden çıkan iki doğrunun, bir gökcisminin merkezinde birleşerek oluşturdukları düşünülen açı.) Rus gökbilimci Friedrich Georg Wilhelm von Struve tarafından bulunması, yıldızlararası uzaklıkların hesaplanması bakımından önemli bir olaydır. Vega aynı zamanda, fotoğrafı çekilen ilk yıldızdır (1850).

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 25288_373177217146_235619052146_3654434_1986728_n
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Hergün 1 Yeni bilgi :) Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 Icon_m12Salı 16 Mart - 15:59

Hergün 1 Yeni Bilgi =)

Ufacık CD'ye Nasıl 700MB Dosya Kayıt Ediliyor?

Öncelikle CD’ler de bulunan katmanları yazalım. Bunlar sırasıyla; etiket yüzeyi, koruyu tabaka, yansıtıcı tabaka, pit, land alanları ve polikarbonat alt tabakadır. Tüm CD’lerde içten başlayıp dışa doğru giden 5 km uzaklıkta spiral bir yol bulunur. CD okuyucudan gönderilen lazer ışını bu yolu kılavuz edinerek CD yüzeyindeki verileri okur.

Hazır disklerde veri polikarbonat tabakasına çukurlar halinde (pit) işlenmiştir. Çukurların dışında kalan ve onlara göre yüksek olan bölümlere ise yükselti (lands) denir.Verilerin işlendiği bu çukurların derinliği 0,1 mikrometreden biraz daha fazladır. Genişlikleri ise 0,5 mikrometre civarındadır. Lazer ışını bu çukur ve yükseltilerden farklı yansıtıldığından, sonuçta okunan veri de CD okuyucusunun elektronik devrelerine teslim edilir.

CD-R’larda yansıtıcı tabaka ile polikarbonat tabaka arasında renkli bir katman daha bulunur. Bu renkli katman ışığı duyarlı organik bir madde içerir. Kayıt için gönderilen lazer ışını bu tabakada değişikliklere yol açarak çukur ve yükseltileri oluşturur. CD-R’ın iç tarafından başlayarak dışa doğru veriler yazılır.

CD'nin Okunması

CD-R'nin lazerinden çıkan ışın demeti cd üzerinde ki çukurlara ve tepelere çarparak geriye yansıyor.Yansıma sensörüne ışık geliyorsa 0 değeri üretiliyor.Işık gelmezse ki bu orada bir çukura denk gelindiği anlamına geliyor ve 1 değeri üretiliyor. Fotodedektöre yollanan bu değerler anlamlı makine kodlarına çevrilerek bilgisayarın anlayabileceği verilere dönüştürülür.

Bundan daha ileriye teknolojilerde var tabi DVD ve Blu-Ray gibi.

Hergün 1 Yeni bilgi :) - Sayfa 2 25793_375356047146_235619052146_3661196_6289995_n

Hergün 1 Yeni bilgi :)

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
2 sayfadaki 19 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Sonraki