Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
uA_Y_C_A
9260 Mesajlar - 29%
YSF
5163 Mesajlar - 16%
esmerce
4642 Mesajlar - 14%
BARAN
3931 Mesajlar - 12%
drmert
2899 Mesajlar - 9%
siyah&beyaz
2446 Mesajlar - 8%
ALPER
1150 Mesajlar - 4%
madmax5
1091 Mesajlar - 3%
Anchowy61
914 Mesajlar - 3%
Samet Özeren
688 Mesajlar - 2%

Paylaş|

TDCİ TURBO SESİ SORUNU

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Sayfaya git : 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
YazarMesaj
onurpervan
Ambiante
Ambiante
onurpervan

TDCİ TURBO SESİ SORUNU Vide
MesajKonu: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 10:20

Arkadaşlar merhaba ismim onur aranıza yeni katıldım..Yaşamakta olduğum sorunların çözümü için gezinirken forumu buldum ancak malesef sorunlarla tanışacağız..

Arabamı alalı henüz 15 gün oldu..İlk başlarda sorun yoktu ancak suan son bir haftadır motor soğukken turbodan yani turbonun gücünü vermeye başladığı anlarda turbodan malesef dikkat çekecek şekilde bir zırıltı geliyor...Turbo devreden çıkana kadar bazen 3000 devire kadar zırıldama..O nasıl bir şey demeyin gerçekten öyle zemberek zırıltısı gibi tiz bir ses...Gaza batıkça devam eden ayağını gazdan çekince normal kesilen bir ses..

Motor ısınınca ise turbonun zırıltı sesi yerini yine turboya girdiği anlarda vuuuuuuv diye duyuruyor..Bu turbo devreye girerken çıkarken yani devir artıp düşerken duyulan bir ses...Sıcaklık tam olunca ses daha az duyuluyor...Bu sorunun sebebini bulamadım ben turbodan şüpheleniyorum ancak servisler uzak bırak diyorlar geceden sabah bakalım ancak babam by pass hastası araç lazım bırakamıyorum...

Son olarak bugün bu sesin kaynağını ararken kaputu açtım ve yağ kapağının hemen ardındaki enjektörlerin olduğu kısımda bir kaç damla yağ biriktiğini gördüm yine servise gittim...Söylenen ya bi şekilde kontrol falan yaparken döktüler veya ya keçeler yada motor kapağından..Sildiler takip etmemi söylediler ve yine yaparsa önce keçe sonra kapak değişecek...Turbo sesinin bu olup olmayacağını sordum ondan olmaz dediler...

Daha öncede kapı çıtası attı onu garantiden değiştirdim..Henüz araba 1400 km'de ve canım sıkılmaya başladı yardımcı olursanız sorunların sebebi hakkında sevinirim....

Anchowy61
Ghia
Ghia
Anchowy61

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 10:37

Bu işlerden öncelikle Tolga anlar ben anlasam yorum yapardım ama. Serviste uzak bırak derken anlamadılar mı sorununu serviste?
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 11:02

Zamanında C4'ümü aldıktan 15 bin km sonra benzer bir durum olmuştu aracımda.Yol yapıp kontakt kapatınca turbodan sürtünme sesi gibi bir uğultu geliyordu.Servise gittim,turboya hava veren kanatçıklardan biri deforme olmuş,değiştirdiler ve sorun çözüldü.Oysa dizel araçların nasıl kullanılması gerektiğini,kontakt kapatmadan önce yeterince beklemek gerektiğini de iyi bilirim.
Belki sizde de durum benzerdir.Servisin bu sesi bir kez duyması yeterli.ve değiştirmekte 1 saatlik bir iş.
Anchowy61
Ghia
Ghia
Anchowy61

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 11:14

Yaw o işi bende geçen sene çok yapıyordum yani bekliyordum ama şimdi hiç beklemeden aracı stop edip atlıyorum aşağıya.
onurpervan
Ambiante
Ambiante
onurpervan

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 11:15

Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim..İki servise uğradım birisi sesi dinledi ancak motor sıcak olduğundan ses yok gibiydi gerçektende ısınınca ses pek olmuyor geceden bırak sabah bakalım dedi birisi ancak sesi ben sabah motor soğukken baya bi duyuyorum..

bugün öbür servisse giderken yağ olayınıda dedim onada dediğim gibi keçe yada motor kapağı olabilir değişim gerekebilir dediler....Turbo sesine hafta içi gel bakalım,yağlanmada olursa önce keçe değişiriz dediler...Bendeki sorun kontağı kapatınca değil sadece motor soğukken gaza bastıkça turbo devrinde gelen zırıltısı ses ve bu sesin motor ısınınca yerini vuuuuv diye bir sese bırakması turbo devreye girip çıkarken...Turbonun ivmelenmesinde yada yaıt tüketiminde bir şey yok yakıt azalmakta üstelik..Şimdi bu ses yetmez gibi birde yağlanma yapacakmı onu takip ediyorum Sad

Bu arada araba henüz 1400 km'de ayrıca bahsi geçtiği üzere soğukken fazla devir yapmıyorum 3-4 dk çalıştırıyorum ve kapatırkende 1-2 dk bekliyorum..
Anchowy61
Ghia
Ghia
Anchowy61

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 11:19

Soğukken banada hafif ses geliyormuş gibi geliyor ama senin söylediğin gibi rahatsızz edici değil ve ısınınca tamamen o ses turbonun kendi o tatlı sesine bırakıyor yerini. Kesinlikle bir sıkıntı var gibi senin araçta ama garantili olduğu için sıkıntı etme hallederler inşallah.
onurpervan
Ambiante
Ambiante
onurpervan

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 11:24

Anchowy61 demiş ki:
Soğukken banada hafif ses geliyormuş gibi geliyor ama senin söylediğin gibi rahatsızz edici değil ve ısınınca tamamen o ses turbonun kendi o tatlı sesine bırakıyor yerini. Kesinlikle bir sıkıntı var gibi senin araçta ama garantili olduğu için sıkıntı etme hallederler inşallah.

açık söyleyim iki servisinde ilgisi güzeldi halledebileceklerini düşünüyorum ancak bu ara sağlık sorunlarımız var babam by pass hastası ve araç lazım oluyor sürekli yani arabayı servise bırakır ertesi gün alırım diyemiyorum pek ve böle oluncada motor sıcak oluyor sesi duyamıyorlar...Şimdide yağ sorunu nüksetti onu takip edeceğim..Umarım kontrol falan ederlerken dökülmüştürde şimdi birde keçe motor kapağı değişmeyiz..Ayrıca bu sesler ilk günden beri olmadığı için kesinlikle bir aksilik olduğunu düşünüyorum çünkü şikayetlerim henüz 1 haftalık Wink
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 12:50

Hiç sorun etme,eninde sonunda hallolur.
Yağ kaçırma olayı adminlerimizden olan Tolga'da da nüksetmişti,civatalar sıkıldı sorun kalmadı.
Her araçta olabilecek sorunlar bunlar.Turboyu da en kötü değişirler olur biter.
Babanıza acil şifalar dilerim.
Ha bu arada kontağı kapatmak için max 30sn beklemen yeterli kanımca,tabi çok uzun yol yapınca biraz daha bekleyebilirsin
Aracının keyfine var yeah
onurpervan
Ambiante
Ambiante
onurpervan

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 15:36

Teşekkürler mert hocam..Motor bloğunun üstündeki kapağın civatalarını usta tekrar sıkılayarak kontrol etti..dediğim gibi bana sadece takip etmek düşüyor..Dediğiniz gibi genelde 30-40 saniye bekliyorum bazen müsait olunca daha uzun malum bu ses insanı yoruyor garanti olsada yeni araç sonuçta canım daha fazla sıkılsın istemiyorum ancak eğer böyle devam edersek havalar daha soğuyunca nolur bilemiyorum..Bu arada ilk gittiğim servis başka yerden yakıt alıp denememide söylemişti yarın mazot alıp bakıcam birde...Umarım sorunu en kısa zamanda çözer ve yazabilirim...Focusla yolculuğumuz yeni başladı uzun yıllar devam edecek inşallah bende forumlarda aktif bir üyeyimdir umarım paylaşımlarımız daim olur bu arada Tolga beylede tanışırız en kısa süede inşallah
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 17:16

Onur selamlar..

Yeni aracın hayırlı olsun,baban da umarım en kısa sürede sağlığına kavuşur.

Bahsettiğin sorunlar bana turbonda balans ya da geometrik sorunlar olabileceğini düşündürdü;yağlanma olayı ise turbo bağlantılarının olduğu yerlerde "terleme" olarak tabir edilen tarzdaysa normal,ancak damlalarla ölçülecek kadarsa kapak/keçe aksamında ya da turbonda sorun var demektir.

Ailevi durumunu servise anlat ve sabah erken saatlerde bir teknikerin motoru soğukken dinlemesi için gelmesini rica et bence,günümüz araçları çok enteresan sorunlar çıkarabiliyor ve hiçbir marka eskisi gibi %100 sorunsuz değil moralini bozma çok güzel bir aracın olduğuna emin olabilirsin,ben Corolla mda o kadar fazla sorun yaşamıştımki insanlar bazen yalan söylediğimi bile düşünüyorlardı!
Anchowy61
Ghia
Ghia
Anchowy61

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 17:48

esmerce demiş ki:
Onur selamlar..

Yeni aracın hayırlı olsun,baban da umarım en kısa sürede sağlığına kavuşur.

Bahsettiğin sorunlar bana turbonda balans ya da geometrik sorunlar olabileceğini düşündürdü;yağlanma olayı ise turbo bağlantılarının olduğu yerlerde "terleme" olarak tabir edilen tarzdaysa normal,ancak damlalarla ölçülecek kadarsa kapak/keçe aksamında ya da turbonda sorun var demektir.

Ailevi durumunu servise anlat ve sabah erken saatlerde bir teknikerin motoru soğukken dinlemesi için gelmesini rica et bence,günümüz araçları çok enteresan sorunlar çıkarabiliyor ve hiçbir marka eskisi gibi %100 sorunsuz değil moralini bozma çok güzel bir aracın olduğuna emin olabilirsin,ben Corolla mda o kadar fazla sorun yaşamıştımki insanlar bazen yalan söylediğimi bile düşünüyorlardı!

Ben söylemiştim Smile

Bu arada babana çok geçmiş olsun aynı şeyi 6 yıl kadar önce bende yaşamıştım. Allah şifa verir inşallah.
onurpervan
Ambiante
Ambiante
onurpervan

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 19:33

Yardımlarınız ve iyi dilekleriniz için ayrı ayrı teşekkür ederim...Otomobil bilgim vardır sorunları az çok anlayabiliyorum bu yüzden ortaya çıkan farklılıkları anlıyorum ama çözüm yollarını yada kaynağını bulmak sıkıntı...Hele hele focusum beni ben onu yeni yeni tanımaya başlarken..Focusumu seviyorum herşeyiyle umarım sorunları çözücem...

Esmerce;

yağlanma olayı damlalar şeklinde idi..Ancak motor yağı koyma kapağının hemen arka kısmında..O enjektörlere benzeyen kısımda soldaki enjektörün altında idi..orda gördüğüm kadarıyla turbonun aparatı yok..İlk servise gitmeden yağı kontrol etmiştim eksilme varmı diye, biraz eksilme vardı gibi park sensörü taktırırken kontrol edilmesini istedim eğer o sırada bir yerden yağ akıtmadılar ise sorun keçe veya motor kapağında olabilir dediğin gibi zaten ustada serviste aynısını dedi önce keçe olmadı kapak değişiriz dedi ancak ben turbosunun bu ses ve zırıldama sorununun bundan olup olmayacağını sordum ondan olmaz dedi ancak sanırım biraz üstüne düşmeliyim...Zaten sorun keçe yada kapaktan ise turbo şikayetinide sabahtan getirirsin dinleriz bakarız dediler...Ancak sorun olduğuna eminim zaten bu ses sorunu baş göstereli sanki araba öncesine göre daha isteksiz gibi geliyor..özellik 1-2 viteslerde...3 viteste ise turbonun farkını tam hissedebiliyorum...Önce bi yarın başka opetten mazot alacağım bakacağım sorun devam ederse hafta içi gelmemi söylediler yağ olmasada turbo için gitmeyi düşünüyorum...Şimdilik yapabileceklerim yağlanmayı takip etmek...Ancak sabah akşam arabanın üstündeyim ve ses yine var...Az öncede vardı...4-5 saat motoru soğutmak sesleri duymak için yeterli oluyor servise özel olarak rica edip böyle bakmalarını isteyeceğim hafta içi Wink

En son onurpervan tarafından C.tesi 2 Ekim - 19:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
onurpervan
Ambiante
Ambiante
onurpervan

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 19:34

Anchowy61;

Bu arada hemşeriyiz galiba seninlede Gülüş
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 20:34

Ben Vakfıkebirliyim. yeah
BARAN
Yönetim
Yönetim
BARAN

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 20:44

Merhaba;

Aracınızdaki sorunların hepsi giderilir merak etmeyin.
Yağ sorununu sızıntının miktarına göre rahatça tespit ederler; siz aracın yağsız kalmadığından emin olun yeter.Henüz 1400 km. yapmış bir dizel motorda hafif yağ sızıntıları olabilir, hareketli aksamların ürettiği basınç ile sabit motor bloğunun buna verdiği tepki ancak aralarındaki uyumun oluşması ile dengelenebilir; yani yüksek basınç altında bu gördüğünüz sızıntı normal olabilir; ancak durum ciddi ise motorunuz düzenli olarak yağ eksiltecektir.Bu durumda da servis sorun olduğunu rahatça fark edebilir.

Turbo da ise sorun olmasının en belirgin göstergesi aracın çekişten düşmesidir. Ancak turbo arızalarında araç sadece 1,2 viteste değil her viteste yeterli turbo basıncı olmadığı için zorlanır.
Anlattıklarınızdan turbo milinde bir sorun olduğunu anlıyorum; araç çalışıp ısındığı anda yağlama miktarı artıyor ve duyduğunuz ses azalıyor olabilir.
Araç soğukken servis bu sesi dinlerse zaten hemen bulacaktır sebebini.

Çok güzel bir araç almışsınız; canınızı sıkmayın.
Allah acil şifalar versin babanıza.
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 20:48

BARAN demiş ki:
Merhaba;

Yağ sorununu sızıntının miktarına göre rahatça tespit ederler; siz aracın yağsız kalmadığından emin olun yeter.Henüz 1400 km. yapmış bir dizel motorda hafif yağ sızıntıları olabilir, hareketli aksamların ürettiği basınç ile sabit motor bloğunun buna verdiği tepki ancak aralarındaki uyumun oluşması ile dengelenebilir; yani yüksek basınç altında bu gördüğünüz sızıntı normal olabilir; ancak durum ciddi ise motorunuz düzenli olarak yağ eksiltecektir.Bu durumda da servis sorun olduğunu rahatça fark edebilir.

Turbo da ise sorun olmasının en belirgin göstergesi aracın çekişten düşmesidir. Ancak turbo arızalarında araç sadece 1,2 viteste değil her viteste yeterli turbo basıncı olmadığı için zorlanır.
Anlattıklarınızdan turbo milinde bir sorun olduğunu anlıyorum; araç çalışıp ısındığı anda yağlama miktarı artıyor ve duyduğunuz ses azalıyor olabilir.

Anlayışlı kardeşim benim Gülüş
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 20:50

Bu arada Yusuf un dediği gibi motorun bağlantı noktalarına - civatalara da baktır benim aracımda gevşektiler ve motor yan taraftan yağ sızdırıyordu.
Anchowy61
Ghia
Ghia
Anchowy61

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 21:37

onurpervan demiş ki:
Anchowy61;

Bu arada hemşeriyiz galiba seninlede Gülüş

Ben Araklılıyım Tolga (esmerce) Vakfıkebirli söylediği gibi.

Yaw Tolga sen Şalpazarlı değil miydin?
Anchowy61
Ghia
Ghia
Anchowy61

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 21:38

Onur sen tam olarak nerelisin?
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 21:40

Evet Şalpazarı/Kasımağzı.

Oraları iyi bilmeyenlere Vakfıkebirliyim diyorum. Gülüş

Araklılı yakın arkadaşım var Pehlivan lardan kendisi..
Anchowy61
Ghia
Ghia
Anchowy61

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12C.tesi 2 Ekim - 21:46

Pehlivan soyadı var ama benim tanıdığım olmadı pehlivan soyisimli.
Bende iyi bilmeyenlere Sürmeneye yakınız diyorum.(Araklı sürmene arası 4 km) Gülüş
onurpervan
Ambiante
Ambiante
onurpervan

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12Paz 3 Ekim - 7:16

BARAN demiş ki:
Merhaba;

Baran bey ilginiz için teşekkürler...Pinpirikliyimdir arabam konusunda ve son derece özenli ve temiz kullanırım..Eski aracım olan marea'mı ki ikinci eli yok derler ederinin çok üstünde bir günde sattım...Arabam benim herşeyim çok çok iyi bakarım...aynı özeni focusumada gösteriyorum..Sık sık yağ azaltma,eksiltme varmı takip edeceğim..ileride daha büyük sıkıntılar olmadan umarım hallederim sorunları..

Dediğim gibi ilk 1000 km kadar 1-2 vitesler dahil ivmelenmede sorun yoktu ancak şuan hissediyorum..Daha önceki araçlarım turbo motor olmadığından turbo arızalarını yeni öğreniyorum ve dediğiniz gibi turbo milinide dikkate alacağım..Zaten söylemiştim bu zırıltılı ses çoğu zaman ısınınca yerini turbo devrini verdiği aralıklarda vuuuv sesine bırakıyor...hatta o kadar ki ehliyeti ve şöförlüğü dahi olmayan babam bu araba neden vuuuv diye otuyor dedi geçen gün Gülüş Ancak zaman zaman sıcakkende soğuk olduğu zamanlardaki gibi olmasada yine o tiz zııııın sesi duyuluyor geçenlerde bi akşam o kadar fazlaydıki arabayı park ederken konsolda titreme olduğunu hissettim...Eğer bir değişiklik olmazsa bu hafta içi tekrar servise gidip sabahtan bırakıp 3-4 saat arabayı soğutmalarını ve sesi dinlemelerini söyleyeceğim...

En son onurpervan tarafından Paz 3 Ekim - 7:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
onurpervan
Ambiante
Ambiante
onurpervan

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12Paz 3 Ekim - 7:17

esmerce demiş ki:
Bu arada Yusuf un dediği gibi motorun bağlantı noktalarına - civatalara da baktır benim aracımda gevşektiler ve motor yan taraftan yağ sızdırıyordu.

Bu söylediklerinide dikkate alacağım servise gittiğimde toplu olarak hepsini söyleyeceğim yeah
onurpervan
Ambiante
Ambiante
onurpervan

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12Paz 3 Ekim - 7:18

Anchowy61 demiş ki:
Onur sen tam olarak nerelisin?

Ben tam olarak Maçkalıyım yani eksiği gediği yok bu arada forumda baya hemşerim varmış sanırım ne güzel Gülüş
Anchowy61
Ghia
Ghia
Anchowy61

MesajKonu: Geri: TDCİ TURBO SESİ SORUNU TDCİ TURBO SESİ SORUNU Icon_m12Paz 3 Ekim - 8:01

Dağlarında çam ormanıi havası gönül dermanı dere boyunca dumanı siner Maçkaya Maçkaya.

Hemşerim inşallah sıkıntını halledersin. Focus tam bir tutku.

TDCİ TURBO SESİ SORUNU

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 5 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki