Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
uA_Y_C_A
9260 Mesajlar - 29%
YSF
5163 Mesajlar - 16%
esmerce
4642 Mesajlar - 14%
BARAN
3931 Mesajlar - 12%
drmert
2899 Mesajlar - 9%
siyah&beyaz
2446 Mesajlar - 8%
ALPER
1150 Mesajlar - 4%
madmax5
1091 Mesajlar - 3%
Anchowy61
914 Mesajlar - 3%
Samet Özeren
688 Mesajlar - 2%

Paylaş|

Focusların süspansiyon sistemi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Sayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
M.Aksoy
Comfort
Comfort
M.Aksoy

Focusların süspansiyon sistemi Vide
MesajKonu: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Perş. 25 Şub. - 21:13

Arkadaşlar bir sorum olacak; focusların süspansiyon sistemleri sert, çukurlara girildiğinde sanki gelen darbeleri yeteri kadar engellemiyor, bunu daha yumuşak hale getirmenin bir yolu varmıdır.
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Perş. 25 Şub. - 21:17

O zman virajlarda savrulursunuz....tabikide yumuşatmanın yolu vardır..ama kimse tavsiye etmez..Bi çok ayar da lazım..uğraş uğraşdur..
http://www.focusclubtr.com
BARAN
Yönetim
Yönetim
BARAN

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Perş. 25 Şub. - 21:20

Aslında bu sınıftaki araçların bir çoğundan daha iyi ayarlanmış bir süspansiyon sistemi var focusun. Ne çok sert ne çok yumuşak.Daha yumuşak amortisörler kullanarak daha konforlu hale gelebilirsiniz ama bu sefer araç kendini çok çabuk bırakır virajlarda.
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Perş. 25 Şub. - 21:41

Emekli Jandarma demiş ki:
Arkadaşlar bir sorum olacak; focusların süspansiyon sistemleri sert, çukurlara girildiğinde sanki gelen darbeleri yeteri kadar engellemiyor, bunu daha yumuşak hale getirmenin bir yolu varmıdır.

Selam,

Amortisörleri yumuşatmanın çok kolay bir yolu yok sanırım,aracınız 16" jant olsaydı aynı yuvarlanma uzunluğunu sunacak yeni ve yumuşak lastiklerle 15" jant takımı almak bir nebze çözüm olabilirdi ancak zaten 15" kullanıyorsunuz sanırım.

Bu arada forumumuza hoşgeldiniz.
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Perş. 25 Şub. - 21:50

Stil paket 16' tolga abi..
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Perş. 25 Şub. - 22:44

Tamam o zaman,ilk etapta 15" jant + H serisi 4 yeni lastik sürüşü yumuşatacaktır,tabi bunun için sürüş güvenliğinden biraz ödün veriliyor.
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Perş. 25 Şub. - 22:54

Tolga abi bunları bizde araştırmıştık hatırladın mı ....Hem servis Hemde satıcı H'ı önermemişti...Orjinalde ne varsa ona devam edin demişti...
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Perş. 25 Şub. - 23:42

H aslında az bir skala değil, çoğu kullanıcı H sınıfı bir lastiğin limitlerini bir kez bile zorlamıyordur.

Bende şuan T sınıfı kış lastikleri var misal,virajlarda zorlamadıkca ya da 180 in üzerine çıkmadıkca herhangi fark yok.
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Cuma 26 Şub. - 0:26

Hız konusunda değildi zaten uyarıları...içindeki tel mi ney daha azmış..daha kolay yıpranır daha kolay balon yapar felan felan..
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Cuma 26 Şub. - 0:40

Evet orası kesinlikle doğru,dikkat edilmesi gereken lastiğin hız limitlerini aşmamak,ben T sınıfı lastiklerle 160-170 i geçtikten sonra normale göre tutunmanın zayıfladığını net hissediyorum..
M.Aksoy
Comfort
Comfort
M.Aksoy

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Cuma 26 Şub. - 13:10

Doğru söylüyorsunuz sürüş güvenliğinden ödün verir, ama Benim bacanakta 2006 model Opel vectra var ondada 16 jant onun arabayı kullandığım zaman süspansiyonlar daha yumuşak kasislere girildiğinde darbeleri daha iyi tolore ediyor. Hani diyecem benim aracın Amortisörlerimi bozuk daha 2.200 Km de acaba bizim araçlarda Amortisörleri değiştirsek faydası olurmu. Hyundaı Eralarda Fabrikasyon olarak Amortisörler arızalı çıktı, bizim araçlardada böyle bir şikayet olabilirmi.
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Cuma 26 Şub. - 13:24

Vectra Focus a göre bir üst sınıf araçtır ve muadili Mondeo dur,segmenti gereği uzun yol konforu sunacak şekilde tasarlandığından bu gibi özellikleri Focus dan daha gelişmiştir,Focus ise sınıfını aşan bir sürüş kalitesine sahiptir ancak bunun gereği olarak sert ayarlanmıştır.

Olası arıza ihtimalleriyse genelde boşluk sesi üzerine yoğunlaşıyor,yenilenen amortisör takımı daha yumuşak olmaz,siz aslında daha yumuşak yürüyen aksama sahip bir model düşünmeliydiniz,ilginiz varsa Renault modelleri ülkemiz yol şartlarına bu konuda daha uyumludur.
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12C.tesi 27 Şub. - 11:17

Siz en iyisi Citroen C4 ile bir test sürüşüne çıkın sevgili Emekli Jandarma, amortisörleri aslında nekadar çok sevdiğinizi farkedeceksiniz
Laughing
M.Aksoy
Comfort
Comfort
M.Aksoy

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Ptsi 1 Mart - 19:41

esmerce demiş ki:
Vectra Focus a göre bir üst sınıf araçtır ve muadili Mondeo dur,segmenti gereği uzun yol konforu sunacak şekilde tasarlandığından bu gibi özellikleri Focus dan daha gelişmiştir,Focus ise sınıfını aşan bir sürüş kalitesine sahiptir ancak bunun gereği olarak sert ayarlanmıştır.

Olası arıza ihtimalleriyse genelde boşluk sesi üzerine yoğunlaşıyor,yenilenen amortisör takımı daha yumuşak olmaz,siz aslında daha yumuşak yürüyen aksama sahip bir model düşünmeliydiniz,ilginiz varsa Renault modelleri ülkemiz yol şartlarına bu konuda daha uyumludur.
Esmerce Renoyu hiç sevmem, daha önce kullandım.Focusun her şeyi çok güzel hoşuma gidiyor Aracımı değiştirmekte istemem, ama biraz daha yumuşak olsa çok güzel olacak hani.
Anchowy61
Ghia
Ghia
Anchowy61

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Salı 2 Mart - 8:50

Emekli Jandarma abi bende senin gibi düşünüyordum ama bir süre sonra alışıyorsun malum karadenizde köy olayı çok olduğu için ilk başlarda yadırgamıştım renonun yeni çıkan lagunada focustan daha sert bir süspansiyon kullanılmış keza sürekli bindiğim corsa yaris albea mazda 3 gibi (gerçi çoğu b sınıfı araç mazda 3 laguna hariç) araçların süspansiyonlarından sonra focus daha da hoşuma gitti:) Yeni çıkan focus 3 e heveslenmemin en büyük 2 nedeninden birisi yumuşak süspansiyon zaten. Diğeride sessizliği:)
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Salı 2 Mart - 8:52

Bu Sertlik konusunda ilk testi yapan bi mühendis eskisi gibi sert değil diye söylüyor.
M.Aksoy
Comfort
Comfort
M.Aksoy

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Salı 2 Mart - 16:35

Sizinde söylediğiniz gibi, Arabaya binildikçe alışılıyor. İlk aldığım zamanda aracın uzunluğundan dolayı geri manevra yaparken ve aynaların ters açılı olmasından (Ölü bölgeler biraz fazla) bayağı bir tedirgin olmuştum.Ama şimdi gayet güzel . Bundan önceki aracım 2000 Milenyum kasa 1.5 Gls Hyundaı idi Bilirsiniz onlar boyut olarak daha kısa ve yere daha yakın araçlardır. Focusu ilk olarak kullandığım için ilk başlarda bayağı bir zorlanmıştım. Eski aracımda süspansiyon sistemi yumuşak olduğu için bu biraz garibime gitti.Ama alıştım sayılır. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim Arkadaşlar.
ALPER
Yönetim
Yönetim
ALPER

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Salı 2 Mart - 16:38

Emekli Jandarma demiş ki:
Sizinde söylediğiniz gibi, Arabaya binildikçe alışılıyor. İlk aldığım zamanda aracın uzunluğundan dolayı geri manevra yaparken ve aynaların ters açılı olmasından (Ölü bölgeler biraz fazla) bayağı bir tedirgin olmuştum.Ama şimdi gayet güzel . Bundan önceki aracım 2000 Milenyum kasa 1.5 Gls Hyundaı idi Bilirsiniz onlar boyut olarak daha kısa ve yere daha yakın araçlardır. Focusu ilk olarak kullandığım için ilk başlarda bayağı bir zorlanmıştım. Eski aracımda süspansiyon sistemi yumuşak olduğu için bu biraz garibime gitti.Ama alıştım sayılır. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim Arkadaşlar.

Benimde önceki aracım 2005 206 1.4 hdi dı,206 yere çok yakındı ve küçüktü,rahatça her yere girip çıkabiliyordum ilk başta bende focusun boyutlara alışamadım ama şimdilik alıştım..

Focusu bayiden alıp ilk çıktığımda araç babamada banada bayağı bi yüksek gelmişti,Babam jip gibi diyordu (206 dan sonra haliyle ) ahaha
Anchowy61
Ghia
Ghia
Anchowy61

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Çarş. 3 Mart - 10:06

Park ederken bende sorun yaşıyordum ama alıştıkca azaldı ama yinede % 100 randuman yok. keyif
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Çarş. 3 Mart - 14:28

Az önce servise gittim.

son zamanlarda iyice bozulan yollarda alt takımdan hafif bir boşluk sesi geliyorduAkçay da düzgün denilecek yol da kalmadı, ş.içi de dışı da tarla misali ve haliyle kullanım esnasında o ses rahatsız ediyor.

Servis elemanıyla test esnasında eleman birşey dedi ama anlamadım; "amortisör lobu" mu yoksa "karpuzu" mu neyse artık.. 😢

Vaktim olmadığı için birşey yaptırmadım ama haftasonu Edirne den dönünce baktıracağım,anlayabildiğim (!) kadarıyla arıza değil de ufak bir bakımla giderilen bir detaymış,arabayla 46.000km boyunca tek bir çukura bile girmedim ama sürekli hızlı kullanıyorum,benzer şekilde -titiz ama hızlı- kullandığım Laguna mın alt takımı aynı km lerde dağılmıştı, umarım Ford da benzer şekilde havlu atmamıştır!
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Çarş. 3 Mart - 14:29

Bu arada bence de Focus lar yerden çok yüksek,bu durum aracın esas yol tutuş potansiyeline gölge düşürüyor çünkü savrulmasa da ağırlık dağılımı kasanın yatmasına neden oluyor.
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Çarş. 3 Mart - 14:32

buda öyle olursa artık sorunun kaynağı 2 ye iniyor şöför ve yol

şaka bi yana birşy yoktur umarım
dikkat
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Çarş. 3 Mart - 16:52

Benim için "no problem",malum B segmentinden C segmentine terfi edeceğim keyif
Bence Focus III gelmeden biraz B segmentte takılın.O zaman hiiç sorun yaşamazsınız Cool
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Çarş. 3 Mart - 16:55

Baaak seennn No no no
mustafatufekci
Bölüm Moderatörü
Bölüm Moderatörü
mustafatufekci

MesajKonu: Geri: Focusların süspansiyon sistemi Focusların süspansiyon sistemi Icon_m12Çarş. 3 Mart - 17:10

Focusların yüksekliği normaldir. Konfor için lastik yanağını artırmak iyi olabilir ama başka şeylerden tavzi vermiş olunur. Yere basmak sportif karakter oluşturur yol tutuşu artırır ama konfordan yer. yanak yükseltmek konfor artırır ama yol tutuşundan çalar. Yani terazinin ne tarafına binilirse diğer tarafı hafifler. F I lerde görülmüş bir şeydir avrupa 55 yanak kullanır ama bizim yollarımız 55 yanak için pek uygun değil. Bakmayın siz tunnerlar 40 yanak 45 yanak geziyor. Körfez pistene gelirken çukur geçecem diye bin bir şekle gireni çok gördüm.

FII için 55 r16 optimum. 60-65 r15 konforlu 45-50 r17 spor ( 18 st jant takanlar zaten sadece düzgün yolda giderler)

ha bide sizin araçlar yeni sayılır Razz zamanla arka amortiösr takozu gibi şeyler olması lazım siz de onlarda ses yapacak. sesler başlayınca takoz değişin sanki süspansiyon yenilemiş gibi olursunuz. (tabi 2008 ler 2009 lar 2010 lar bu duruma uzak )

Focusların süspansiyon sistemi

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki