Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Bu site kapanmıştır.
YENİ sitemiz; www.FocusClubTr.com

Focus Club Tr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
uA_Y_C_A
9260 Mesajlar - 29%
YSF
5163 Mesajlar - 16%
esmerce
4642 Mesajlar - 14%
BARAN
3931 Mesajlar - 12%
drmert
2899 Mesajlar - 9%
siyah&beyaz
2446 Mesajlar - 8%
ALPER
1150 Mesajlar - 4%
madmax5
1091 Mesajlar - 3%
Anchowy61
914 Mesajlar - 3%
Samet Özeren
688 Mesajlar - 2%

Paylaş|

Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Vide
MesajKonu: Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Icon_m12Perş. 11 Mart - 15:36

Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Dualclutchtransmission1

Powershift olarak adlandırılan ve tam otomatik şanzıman olanağı sunan vites seçeneği III.Nesil Focus'larda da sunulmaya başlanacak.Yeni Powershift şanzıman altı ileri vites ve çift hidrolik debriyaj sayesinde tam otomatik şanzımanların rahatlığıyla vites değiştirirken düz vitesin performansını da gösteriyor. Üstelik sıradan otomatik şanzımanlara göre yüzde 9 yakıt tasarrufu sağlıyor.

Powershift nasıl çalışıyor?
Volvo Cars ve şanzıman ortağı Getrag tarafından geliştirilen Powershift prensip olarak birbirine paralel iki düz şanzıman şeklinde çalışıyor. Powershift düz şanzımanda kullanılan teknoloji üzerine kurulu olmakla birlikte kendi tahrik millerine bağlı iki ayrı hidrolik debriyajla bu sistemden ayrılıyor. Birbirinin içinde dönen iki tahrik milinden içte olanı birinci üçüncü beşinci ve geri vitesleri kontrol ederken dışta olanı ikinci dördüncü ve altıncı viteslere kumanda ediyor. Debriyajın elektro-hidrolik kontrol ünitesi bir debriyaj kavramışken diğerinin açılmasını sağlıyor. İki debriyaj da baskı balata sistemiyle çalışıyor. Bir piston debriyaj balatalarını birbirine doğru iterek bunların oluşan sürtünmeyle birbirine kilitlenmesini sağlıyor. Böylece motor birinci viteste gücünün ve torkunun zirvesinde çalışırken ikinci vitese geçmeye hazır hale geliyor. İkinci vitese geçildiğindeyse üçüncü vites hazırlanıyor. Bu sayede güç aktarımında veya torkta herhangi bir kesinti olmazken son derece hızlı ve pürüzsüz bir şekilde vites değiştiriliyor vites değiştirme sırasında da hızlanma sürüyor.

Sıradan otomatik şanzımanlara göre yüzde sekiz daha az yakıt tüketimi
Vites değiştirme rahatlığı ve yüksek performansın yanında yakıt tüketimini de azaltan Powershift Volvo’nun çevreye verilen olumsuz etkilerin azaltılması konusunda yaptığı çalışmaların bir sonucu olarak ortaya çıkmış.Powershift hakkında Volvo Cars Araştırma ve Geliştirme Başkan Yardımcısı Magnus Jonsson “Ölçümlerimize göre Powershift yakıt tüketimini sıradan otomatik şanzımanlara göre yüzde dokuz kadar azaltıyor bu da çevreye olumsuz etkileri azaltma yarışında önemli bir hamle” dedi.

Tork kaybı olmaksızın otomatik veya sıralı vites değiştirme
Powershift sürücüye,sıralı vites değiştirme imkânı da sunuyor. Ancak bu sistemde elle vites değiştirme de bile zaman veya güç kaybı olmuyor. Powershift sıradan bir otomatik şanzıman gibi tork dönüştürücüsüne hareketli dişliye ve çok sayıda hidrolik debriyaja ihtiyaç duymadığı için bu parçaların getirdiği tork kaybı da ortadan kalkıyor.

Güçlü dizel motorlar için en iyi seçenek
Çift hidrolik debriyaj sayesinde yüksek torkları kolayca aktaran Powershift dişli oranı seçimi konusunda da sınırsız seçenek sunuyor ve bu da şanzımanı günümüzün güçlü dizel motorları için ideal tercih haline getiriyor.

Magnus Jonsson sözlerini şöyle tamamlıyor:“Üstelik bu sıradan bir şanzıman değil. Düşük yakıt tüketim,i daha fazla rahatlık ve daha yüksek performans bir araya getirilemez gibi algılansa da Powershift ile bunun mümkün olduğunu kanıtlıyoruz"

Anchowy61
Ghia
Ghia
Anchowy61

MesajKonu: Geri: Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Icon_m12Perş. 11 Mart - 15:49

dizelde ki otomatiklerden ben korkuyorum yaf arıza yaparsa çok başını ağırtır diyolar. Ama denilindiği gibiysede otomatik vites rahatlık bence.
esmerce
Moderatör
Moderatör
esmerce

MesajKonu: Geri: Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Icon_m12Cuma 12 Mart - 13:39

Dizel motorla otm. vites genelde dizelin ağırkanlı yapısı nedeniyle daha uyumlu olmuştur,üstelik alt devirleri benzinliye göre daha güçlü olduğundan düşük hız/devirlerde dizel otm. araçlar benzinli otm. araçlara göre daha yerinde vites değişimleri yaparlar.
BARAN
Yönetim
Yönetim
BARAN

MesajKonu: Geri: Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Icon_m12Cuma 12 Mart - 14:15

otomatik konusu dizel-benzinli şeklinde değil. Tam otomatik, yarı otm. şanzımanlar şeklinde ele alınmalı.
Günümüz dizellerinin pek çoğunda kullanılan, yarı otm. ( triptonik,easytronik, vb...) şanzımanlardan korkmak gerek, bunların hala giderilememiş problemleri var ve arıza riskleri çok yüksek.
Ancak tam otm. bir araçta, dizel olsun benzinli olsun, sorunsuz olarak kullanılabilir.
Ama yinede üreticinin teknolojisi, yada araca uyarlaması çok önemli.
Test ettiğim dizel tam otm. megane da motorun ürettiği gücü otm. şanzıman resmen törpülüyor araç gitmek bilmiyordu.Ancak kia nın tam otm. dizelinde araç çok yerinde vites değiştiriyor ve akıcı bir kullanıma imkan veriyordu.
drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Icon_m12Cuma 12 Mart - 15:26

Tork konvektörlü tam otomatik şanzımanların modası çoktaaan geçti bence.
Bakınız Alman'lara..Artık premium markalar bile çift kavramalı şanzımanları tercih ediyorlar.Peki neden;
1.Motorun gücünde çok daha az kayıp oluyor
2.%7-10 Civarı Yakıt tasarrufu söz konusu
uA_Y_C_A
Yönetim
Yönetim
uA_Y_C_A

MesajKonu: Geri: Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Icon_m12Paz 19 Ara. - 16:42

Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? 198powertrainpowershift

Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? 200powertrainpowershif2
http://www.focusclubtr.com
ALPER
Yönetim
Yönetim
ALPER

MesajKonu: Geri: Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Icon_m12Paz 19 Ara. - 16:44

İŞte buuu What a Face
Engin
Moderatör
Moderatör
Engin

MesajKonu: Geri: Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Icon_m12Cuma 4 Mart - 19:49

Ford Powershıft şanzuman

drmert
Moderatör
Moderatör
drmert

MesajKonu: Geri: Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Icon_m12C.tesi 5 Mart - 6:48

guitar

Powershift şanzıman nedir? Nasıl çalışır?

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası